Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Nisan 2012

ABONE OL

Gazetecilik Merakla Başlar

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Televizyon Gazeteciliği” seminerlerinin geçen haftaki konukları kendine has üslubuyla sevilen ekran yüzü Fatih Portakal ve haber spikeri Gül Selçuk oldu.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Televizyon Gazeteciliği” seminerlerinin geçen haftaki konukları kendine has üslubuyla sevilen ekran yüzü Fatih Portakal ve haber spikeri Gül Selçuk oldu.

Esenler Belediyesi’nce Esenler Sanat Evi’nde ( ESEV) düzenlenen “Televizyon Gazeteciliği” seminerlerinin geçen haftaki konukları sabah haberlerinin renkli yüzü Fatih Portakal ve ünlü haber spikeri Gül Selçuk oldu.

 “Haber bülteninde habercilik üslubu ve konuşan haber bülteni kavramı” konusunda katılımcılara seminer veren Fatih Portakal, sözlerine, kendisini deneyimli gazeteci ve anchorman Mehmet Ali Birand’ın yetiştirdiğini anlatarak başladı. “Gazetecikte başarılı olmanın en önemli yolu merak ve araştırma yapmak” diyen Portakal, kendisinin halk tarafından sevilmesinin en büyük nedenini de samimi olmasına bağlıyor.

“Ben televizyonda sadece düşündüklerimi ifade ediyorum, bu nedenle de beni yaftalamayın. Ben ekrandan sadece inandığım şeyleri söylemeye çalışıyorum” diyen Portakal, ekranda kendi düşüncelerini paylaştığını ifade etti.

Ekran önünde başarılı olabilmenin sırrının samimi olmaktan geçtiğini belirten Portakal, “Eğer samimiyseniz ve gerekli donanıma, bilgi birikimi ve araştırmacı ruha sahipseniz televizyon gazeteciliğinde çok iyi yerlere gelebilirsiniz.

 Medya sektörüne olan yoğu talepten dolayı bu alanda kendinize yer bulmanız oldukça zor. Bu açıdan farklı olmalı ve bunu izleyiciye bir şekilde aktarmanız gerekiyor ki başarılı olun. Size tavsiyem her anlamda kendinizi geliştirmeniz” diyerek katılımcılara tavsiyelerde bulunarak sözlerini tamamladı.

EKRANDA KENDİNE GÜVEN ÇOK ÖNEMLİ

Fatih Portakal’dan sonra “Ekran hâkimiyeti” konusunda birikimlerini paylaşmak adına katılımcılarla bir araya gelen TRT kökenli haber spikeri Gül Selçuk, yapılan işle ilgili olarak hâkimiyetin ancak sağlam bir bilgi birikimiyle sağlanabileceğini vurgulayarak sözlerine başladı.

İyi bir gazeteci olmak için her şeyden önce çok okumak ve araştırmak gerektiğini belirten Selçuk, “Ekrana hakim olmanın yolu yaptığınız işe hakim olmaktan ve karşı tarafa güven aşılamaktan geçer” diyerek ekran hakimiyetinin önemini açıkladı. Selçuk, “Her mesleğin kendine göre olmazsa olmazları vardır.

Televizyon gazeteciliğinin de olmazsa olması okumak ve sonsuz bir araştırma isteğine sahip olmaktır. Bu özelliklere sahipseniz ve her gün yeni bir şeyler öğrenmekten haz duyuyorsanız bu mesleği rahatlıkla yapabilirsiniz. Ekranda ekran hâkimiyeti ve kendine güven çok önemli. Bu özelliklere sahip olmanın tek yolu da sürekli okumak ve araştırma yapmak. Size tavsiyem okumaktan ve kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin” diyerek konuşmasını tamamladı.

Seminerlerin ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Fatih Portakal ve Gül Selçuk, Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen bu seminerlerin meraklıları açısından önemli ve verimli olduğunu ifade ettiler.

Diğer Haberler