Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Ağustos 2011

ABONE OL

Ganalı Bakan sokak iftarında

Esenler Belediyesi sokak iftarlarının ilkinde Gana Dışişleri Bakanı Alhanji Muhammed Mamuni’yi ağırladı. İftardan sonra konuşan Mamuni, Türkiye’nin güçlü ve büyük bir ülke olduğunu belirtti ve, “Türkiye bizim için model bir ülke” dedi.

Esenler Belediyesi sokak iftarlarının ilkinde Gana Dışişleri Bakanı Alhanji Muhammed Mamuni’yi ağırladı. İftardan sonra konuşan Mamuni, Türkiye’nin güçlü ve büyük bir ülke olduğunu belirtti ve, “Türkiye bizim için model bir ülke” dedi. Esenler Belediyesi’nin “konu komşu iftardayız” sloganıyla geçtiğimiz yıl başlattığı ve bu senede sürdüğü sokak iftarlarının ilki, Havaalanı Mahallesi’ndeki Bölge Parkı’nda gerçekleşti. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları ve binlerce vatandaşın katıldığı iftarın yabancı misafirleri de vardı. Resmi bir ziyaret için İstanbul’da bulunan Gana Dışişleri Bakanı Alhanji Muhammed Mamuni, Gana Parlamento Başkan Yardımcısı Rashid Pelpuo ve Gana Huda Vakfı Başkanı Abdul Nasuri Deen de Esenler’deki sokak iftarına katılarak ayrı bir hava oluşturdu.

 İftarın ardından kısa bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenlerlilere Ramazan ayı boyunca 10 ayrı mekanda sokak iftarı düzenleyeceklerini, iftardan sonra buralarda çocuklar için programlar düzenleyeceklerini, tasavvuf müziği konseri verileceğini ve Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Sahurdan Sehere adı altında sohbetleri olacağını, Esenler Kültür Merkezi’nde ise her akşam kültür-sanat programları olduğunu belirtti. Göksu, 20 Ağustos’ta gerçekleştirilecek En Uzun ve En Kalabalık İftar Sofrası’na tüm Esenlerlileri beklediğini hatırlattı.

 

Aramızda hiçbir uzaklık yokmuş

 Göksu’nun ardından konuşan Gana Dışişleri Bakanı Alhanji Muhammed Mamuni, 3 gündür İstanbul’da bulunduğunu ve Havaalanı’ndan itibaren Türklerin güler yüzlü misafirperverliği ile karşılaştığını söyleyerek, “Herkese teşekkür ediyorum. Hiçbir ülkede görmediğim İslam kardeşliğini burada gördüm. Coğrafi olarak bakıldığında aramızda çok uzun mesafeler, bariyerler var olduğunu zannediyordum. Ancak, şu anda görüyorum ki aramızda hiçbir uzaklık yokmuş, hiçbir sınır yokmuş” dedi. Türkiye bizim için model  “Gana’ya döndüğümde çok anlatacaklarım var” diyen Muhammed Mamuni, “Türkiye büyük, güçlü ve global bir ülke. Türkiye Gana için çok güzel bir model. İnşallah Türkiye’de gördüklerimizi biz de model alacağız” şeklinde konuştu.

 Dedeleriniz gibi almadan veriyorsunuz

Gana Huda Vakfı Başkanı Abdul Nasuri Deen de kısa bir konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini aktardı. İstanbul’da üniversite eğitimi görüp Gana’ya döndüğünü hatırlatan Deen, “Burada beni okuttunuz. Türkiye’den çeşitli sivil toplum kuruluşları aracılığı su kuyuları açtınız, açmaya da devam ediyorsunuz. Kurban Bayramı’nda kurbanlar kesiyorsunuz, çeşitli yardımlar yapıyorsun. Bütün bunların karşılığında bir şey almıyorsunuz. Aynen dedeleriniz Osmanlı gibi almadan veriyorsunuz. Bu sebeple Gana halkı adına sizlere sonsuz teşekkürler ediyoruz” şeklinde konuştu.  

Diğer Haberler