Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Şubat 2016

ABONE OL

Fıtrata Uygun Hukuk Özgürlüktür

Şehir Dersleri'nde konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, "İnsanların fıtratına uygun bir hukuk sistemi daha özgürdür" dedi.

Şehir Dersleri’nde konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, “İnsanların fıtratına uygun bir hukuk sistemi daha özgürdür” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Şehir Düşünce Merkezi’nin düzenlediği Şehir Dersleri programında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin “Şehri Kuşatan Hukuk”, Tarih ve Medeniyet Dergisi Genel Yayın Müdürü Mehmet Fatih Can ise “Kent Aidiyet ve İletişim” konulu seminerler verdi.

İTAAT DEĞİL RIZA OLMALI

İtaat ve rıza kavramlarının farkına değinen Özlem Zengin, “Hayatta bir şeyi zorla yapmak kadar kötü bir şey yok. En güzel şey ikna olarak ve rızayla yapmaktır. Hukuk sistemimizde ve aile yapımızda ‘itaat’ kavramı kullanılır. İtaat kavramının rahatsız edici bir kavram olduğunu düşünüyorum. Allah ile kul arasındaki asıl mesele de rıza ile teslim olmaktır” diye konuştu.

HUKUK FITRATA UYGUN OLMALI

İnsanın hukuk anlayışından bahseden Zengin şöyle konuştu: “İnsanın hukuk anlayışı ideal insan arayışıdır. Ne zaman insanlar fıtratına uygun hukuk yapabilmişlerse gerçek manada bir hukuktan ve adaletten bahsedebiliyoruz. İnsanların fıtratına uygun bir hukuk sistemi daha özgürdür. Hukuk arayışı aynı zamanda da insanın demokrasi arayışıdır.”

ŞEHRE AİT HİSSETMELİSİNİZ

Şehir Dersleri’nde konuşan Tarih ve Medeniyet Dergisi Genel Yayın Müdürü Mehmet Fatih Can ise şehre duyulan aidiyet meselesiyle ilgili şunları söyledi:

“İstanbul’da yaşadığı halde Sultanahmet’e dahi gitmemiş olan insanlar var. Son dönemde belediyeler çok güzel geziler düzenliyor. Merak etmediğiniz yeri tanıyamazsınız. Tanıyamadığınız yere kendinizi ait hissedemezsiniz. Kendinizi şehre ait hissetmediğiniz zaman, şehrin ortak alanlarında her türlü fazilet dışı hareketleri yapabilirsiniz. Bu fazilet dışı hareketler insanların kendini şehre ait hissetmemesinden kaynaklanıyor.”

Diğer Haberler