Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Aralık 2014

ABONE OL

Fetih Güzel Ahlâkın Eseridir

Gönül Sohbetleri programında Mekke’nin Fethi’ni anlatan İlahiyatçı - Yazar Ömer Döngeloğlu, “Fetih, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in gönüllere hitap eden güzel ahlâkının eseridir” dedi.

Gönül Sohbetleri programında Mekke’nin Fethi’ni anlatan İlahiyatçı – Yazar Ömer Döngeloğlu, “Fetih, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in gönüllere hitap eden güzel ahlâkının eseridir” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Gönül Sohbetleri programının konuğu İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu’ydu. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Döngeloğlu, Esenlerliler’e Mekke’nin Fethi’ni anlattı.

GÖNÜLLERİN DE FETHİ

Mekke’nin Fethi’nin İslâm tarihi açısından çok önemli bir olay olduğunu ve titizlikle ele alınarak incelenmesi gerektiğini söyleyen Ömer Döngeloğlu, “O dönem sahabenin en moralsiz olduğu zamandı. Ancak umutlarını asla kaybetmemişlerdi. Mekke’nin fethi çok büyük öneme sahiptir. Fetih Allah tarafından sûre ile bildirilmiştir. Bu fetihten önce savaşlar olmasına rağmen Mekke’nin fethi kılıçla, savaşla yaşanmamıştır. 1 – 2 isyancı olsa da onları da Halid Bin Velid bastırmıştır. Fetih, hem Mekke’nin, hem gönüllerin fethi oldu. Bu tamamen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in gönüllere hitap eden güzel ahlakının eseridir” dedi.

RÜYASINDA GÖRDÜ

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in sabah namazından sonra uyumadığını ve her zaman mescitte oturarak tesbihat yaptığını veya insanların dertleriyle ilgilendiğini ifade eden Döngeloğlu, “Bir gün sabah namazından sonra sahabelerine kendi rüyasını anlattı. Rüyasında Kâbe’yi sahabeleri ile tavaf ettiğini anlattı. Peygamber Efendimiz’e bu mutlak bir işaretti. Çünkü peygamberlerin rüyaları sadıktır. Mutlaka bir Allah işaretidir” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler