Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Mayıs 2013

ABONE OL

Fetih Bizden Başlamalı

Gönül Sohbetleri’nde “Asr-ı Saadet’ten Günümüze İstanbul ve Fetih Şuuru” konusunda konuşan İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, “Fetih bizden başlamalı” diyerek, insanın önce kendi elini, dilini, gözünü, bakışını fethetmesi gerektiğini dile getirdi.

Gönül Sohbetleri’nde “Asr-ı Saadet’ten Günümüze İstanbul ve Fetih Şuuru” konusunda konuşan İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, “Fetih bizden başlamalı” diyerek, insanın önce kendi elini, dilini, gözünü, bakışını fethetmesi gerektiğini dile getirdi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün her hafta Esenler’in farklı bir mahallesinde düzenlediği Gönül Sohbetleri, bu hafta Turgutreis Mahallesi’nde gerçekleşti. İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu’nun konuk olduğu program, Turgut Reis Mahallesi’ndeki Malatya Pütürge Poskıran Köyü Derneği’nde düzenlendi. Döngeloğlu programda, İstanbul’un fethinin 560’ıncı yıldönümü nedeniyle “Asr-ı Saadet’ten Günümüze İstanbul ve Fetih Şuuru” konusunu anlattı.

800 YIL MEZARSIZ BEKLEDİ

Döngeloğlu, Peygamber Efendimiz (S.a.v)’in İstanbul’un fethini müjdeleyen “Kostantiniye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur” hadisini hatırlatarak konuşmasına başladı. İslâm’da kararlı bir fetih şuuru olduğunu belirten Döngeloğlu, Hz. Muhammed’i (S.a.v) Mekke’den Medine’ye göç ettiği zaman evinde ilk misafir eden sahabi, Ebu Eyyûb El-Ensarî’den (Eyüp Sultan) de bahsetti. Ebu Eyyûb El-Ensarî’nin İslâm tarihindeki 50 büyük sahabiden biri olduğunu söyleyen Döngeloğlu, soğuk kış aylarında, 90’lı yaşlarında olmasına rağmen Peygamber’in çadırında günlerce nöbet tutarak yakın korumalığını yapan bu sahabinin kıymetini bilmemiz gerektiğini kaydetti. “Eyüp Sultan inatçı bir komutandı. Düşmanı kovmadan bir yere gitmedi” diyen Döngeloğlu, Peygamber’in kabrinden sonra en çok ziyaret edilen ikinci kabrin Eyüp Sultan’ın kabri olduğunu belirtti. Eyüp Sultan öldükten 800 yıl sonra İstanbul’un fethedildiğini hatırlatan Döngeloğlu, “Eyüp Sultan 800 yıl mezarsız beklemiş İstanbul’da, İslâm orduları gelecek diye” dedi.

FETİH BİZDEN BAŞLAMALI

“Fetih bizden başlamalı” diyen Döngeloğlu, insanın önce kendi elini, dilini, gözünü, bakışını fethetmesi gerektiğini dile getirdi. Fetih ile savaşın farklı anlamlar ifade ettiğini söyleyen Döngeloğlu, “Fetih, İstanbul’un kendini İslâm’a açması demektir. ‘İstanbul Savaşı’ yazmaz hiçbir kitapta” dedi. İstanbul’un kararlılıkla fethedildiğini aktaran Döngeloğlu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın kararlı ve inançlı bir komutan olduğunu kaydetti ve İstanbul’un fethinin temelinde Eyüp Sultanlar ile İslâm ordularının 100 binlerce şehidinin olduğunu sözlerine ekledi. “Vücudun senin İstanbul’undur. Şimdi sana düşen, senin İstanbul’unu kurtarmandır” diyen Döngeloğlu, Müslümanlar’ın günün zararlarından kendilerini sakınmaları gerektiğini kaydetti. Konuşmasının sonunda dinleyenlere 29 Mayıs günü Fatih Sultan Mehmet’in ve Eyüp Sultan Hazretleri’nin kabirlerini ziyaret ederek onlara dua etmelerini tavsiye eden Döngeloğlu, “Bu büyük zâtları çocuklarınıza unutturmayın” dedi.

 

 

Diğer Haberler