Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Haziran 2016

ABONE OL

Fethin Manevi Mimarı Esenler’de Anıldı

Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemsedddin'in anıldığı Anadolu’yu Mayalayanlar programında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul'da 1453'te özgürlüğün ve insanlığın başladığını söyledi.

Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemsedddin’in anıldığı Anadolu’yu Mayalayanlar programında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul’da 1453’te özgürlüğün ve insanlığın başladığını söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Ramazan etkinlikleri kapsamında Dörtyol Meydanı’nda düzenlendiği Anadolu’yu Mayalayanlar programında İstanbul’un fethinin manevi mimarı olarak görülen Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemseddin anıldı. Programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Vatan İlmi Araştırmalar Derneği Başkanı Coşkun Şahin, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Dersaadet Mehteran Ekibi’nin konseriyle başlayan program, Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemseddin’in anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle devam etti.

1453’TE ÖZGÜRLÜK VE İNSANLIK BAŞLADI

Dörtyol Meydanı’nı dolduran vatandaşlara hitap eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, yeryüzüne insanlığı öğreten en büyük medeniyetlerden birinin varisleri olduğumuzu belirterek, “Biz, Osmanlı’nın torunlarıyız ve bundan utanmıyoruz, gurur duyuyoruz. Kendini bilmez, bu topraklara basmaktan utanmayan birileri duvarlara ‘Zulüm 1453’te başladı’ yazdı ya… Hayır. Bu topraklarda 1453’te özgürlük başladı. Bu topraklarda 1453’te hakkaniyet başladı. Bu topraklarda 1453’te insanlık başladı. Ve bu insanlığı başlatanlardan birisi, burada maneviyatını misafir ettiğimiz Akşemseddin’dir. O gün İstanbul’u fetheden o manevi ruh, bugün İstanbul’u bize miras bıraktı. Bize düşen bu şehre adam gibi sahip çıkmaktır” dedi.

Vatan İlmi Araştırmalar Derneği Başkanı Coşkun Şahin de kısa bir selamlama konuşma yaparak, Anadolu’yu Mayalayanlar programını düzenleyen Esenler Belediyesi’ne ve emeği geçenlere şükranlarını sundu.

FETHİN MÜJDESİNİ HACI BAYRAM VELİ VERDİ

Fatih Sultan Mehmed’in Hocası Akşemseddin’i İlahiyatçı-Yazar Hıdır Kartal anlattı. Akşemseddin’in 15’inci yüzyılın en büyük alimlerinden, bilim insanlarından biri olduğuna dikkat çeken Kartal, “Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olmuş fethin, önemli isimlerinden ve büyüklerinden olan Akşemseddin Hoca Efendi, mübarek bir aile içinde yetişti. Babası da, hocası da takva sahibiydi ve soyu Hz. Ebubekir’e kadar dayanmaktaydı. Hacı Bayram Veli’nin talebesi olan Akşemseddin’in büyük kerametleri gerçek oldu. Sultan II. Murat, Hacı Bayram Veli’den İstanbul’un fethi için dua etmesini ister. Bunun üzerine Hacı Bayram Veli, ‘İstanbul’un alındığını ne sen ne de ben göremeyeceğiz. Ancak (Fatih Sulatan Mehmet’i işaret ederek) şu çocuk görecektir’ diyerek Sultan Murat’a müjdeyi verir” şeklinde konuştu.

Programın sonunda Vatan Kaside Grubu sahne aldı. Okudukları ilahi ve kasidelere kendi yorumlarını katan Vatan Kaside Grubu, Esenlerlilerin beğenisini kazandı.

Diğer Haberler