Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Mayıs 2015

ABONE OL

Fenomenler Gençlerle Buluştu

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün düzenlediği "Gençlerle Baş Başa" programının bu haftaki konukları, Laik Yobaz ve Ölüm var Hacı lakaplı sosyal medya fenomenleri oldu.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği “Gençlerle Baş Başa” programının bu haftaki konukları, Laik Yobaz ve Ölüm var Hacı lakaplı sosyal medya fenomenleri oldu.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Gençlerle Baş Başa” programında, her hafta farklı isimler Esenlerli gençlerle bir araya gelmeye devam ediyor. Son olarak Ölüm var Hacı ve Laik Yaboz lakaplı sosyal medya fenomenleri Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gençlerle buluştu. Moderatörlüğünü Fikret Bayrakta’ın üstlendiği programa gençler yoğun ilgi gösterdi.

ÖLÜMÜ HATIRLATMAK İSTEDİM

Ölüm var Hacı lakaplı sosyal meyda fenomeni verdiği söyleşi de isminin çıkış noktasını şöyle anlattı: “İlk çıkış noktası ben Viyana’da öğrenci iken daha çok yabancıların Hıristiyanların, Yahudilerin, çok milletli ulusların yaşadığı bir ortamda idik. Bu yüzden insanlara hem ölümü hatırlatıp, aynı zamanda da nasıl güldürebiliriz diye kafa yoruyorduk. Ve hem “ölüm var” diyelim hem de “hacı” kısmını ilave ederek ciddi ve mizahi bir slogan olarak “ölüm var hacı” ismi ortaya çıktı. Biz bunu ilk olarak Almanca yazılı tişört şeklinde bastırdık. Viyana’da bu tişörtü giydiğimiz zaman, yabancılar sürekli bizden uzaklaşıyordu. Metrolarda, tramvaylarda, otobüslerde, parklarda hep bu tişörtleri giyiyorduk. Her yerde insanlar bunu görüyordu. Haliyle ilgi de arttı. Sonra tişörtleri basıp satmaya başladık. Hem o zaman da öğrenci olarak bulunduğumuz için bir kısım ihtiyaçlarımızı karşılıyorduk”. İsminin felsefi alt yapısı olduğunu belirten internet fenomeni kişisel amacının insanlara ölümü hatırlatmak olduğunu söyledi.

KÖŞE YAZARLARINI TAKİP ETMİYORLAR

Ölüm var Hacı lakaplı fenomen aynı zamanda internet ve sosyal medya konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Yazının gücüne inandığını fakat son dönemlerde ise 140 karakterle kendini anlatan kişinin bu mecrada başarılı olabildiğini söyleyen fenomen; gençlerin bir yazarı, köşe yazarını takip etme gibi alışkanlıkları olmadığı için bu tür mecralarda onlarla buluşulması gerektiğini bildirdi.

Laik Yobaz lakaplı bir diğer sosyal medya fenomeni ise ismini kullanma sebebinin 28 Şubat sürecinde “Yobaz” kelimesinin sadece muhafazakâr kesim için kullanıldığını, aslında yobaz kelimesinin bir düşünceye ya da akıma; başka bir tanesini tanımama derecesinde bağlanmak olduğunu marjinaller, ateistler ve solcuların içinde de yobazların bolca olduğunu söyledi.

Diğer Haberler