Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Aralık 2016

ABONE OL

Fazla Mesai Stres Sebebi

Esenler'de "İşyerinde Stres Yönetimi" semineri veren Psikolog Yücel Sirkeci, "Çalışanların sosyal ve kültürel ihtiyaçları dikkate alınmadan yaptırılan fazla mesai iş verimini azaltır" dedi.

Esenler’de “İşyerinde Stres Yönetimi” semineri veren Psikolog Yücel Sirkeci, “Çalışanların sosyal ve kültürel ihtiyaçları dikkate alınmadan yaptırılan fazla mesai iş verimini azaltır” dedi.

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, belediye personeline “İşyerinde Stres Yönetimi” semineri verdi. Psikolog Yücel Sirkeci’nin verdiği seminer, Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

FAZLA MESAİ VERİMİ AZALTIR

Fazla mesainin strese neden olduğunu söyleyen Sirkeci, “En verimli çalışma saatleri günlük azami 8 saat, haftalık 45 saattir. Günlük çalışma saatlerinde 2 saatlik bir azaltmaya gidildiğinde iş kazalarında yüzde 25 azalma olur. Çalışanların sosyal ve kültürel ihtiyaçları dikkate alınmadan yaptırılan fazla mesai iş verimini azaltır” diye konuştu.

ROL BELİRSİZLİĞİ STRES YAPAR

İşyerinde rol belirsizliğinin stres oluşturduğunu belirten Sirkeci, “Çalışanın işinin ne olduğunu, neler olması gerektiğini, işin nerede, ne zaman ve kimlerle koordineli yapılacağını bilmemesi rol belirsizliği yaratır. Bu, üst değişim eksikliğinin sonucudur. Rol belirsizliği çalışanlarda kendine güven eksikliği, kaygı, aşırı sinirlilik ve işte verimsizlik oluşturur” dedi.

STRESLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN…

Stresle başa çıkmak için yapılması gerekenleri de anlatan Yücel Sirkeci, “Fiziksel egzersiz, tatil, hobiler, danışmanlık alınması, gevşeme egzersizleri stresle başa çıkmada etkili olur” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler