Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Mart 2016

ABONE OL

Fatih Ve Eyyubi Kardeşlikle Hükmetti

Gönül Sohbetleri'nde konuşan İlâhiyatçı Yazar Hıdır Kartal, "Fatih Sultan Mehmet ile Selahaddin Eyyubi, Türklüğü ve Kürtlüğü ön plana çıkartmadan, ırkçılık yapmadan İslâm kardeşliğiyle hükmederek büyük başarılara imza attılar" dedi.

Gönül Sohbetleri’nde konuşan İlâhiyatçı Yazar Hıdır Kartal, “Fatih Sultan Mehmet ile Selahaddin Eyyubi, Türklüğü ve Kürtlüğü ön plana çıkartmadan, ırkçılık yapmadan İslâm kardeşliğiyle hükmederek büyük başarılara imza attılar” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün her ay düzenlediği Gönül Sohbetleri programı kapsamında bu ay İlâhiyatçı Yazar Hıdır Kartal “İslâm Kardeşliği” konusunu anlattı. Vatan İlmi Araştırma Derneği ile ortaklaşa düzenlenen program, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Maşuk Çetin’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Vatan Kaside Grubu’nun söylediği ilahilerle devam etti.

PEYGAMBERİMİZ KARDEŞLİĞİ ÖĞRETTİ

Programın açılış konuşmasını yapan Vatan İlmi Araştırmalar Derneği Başkanı İlahiyatçı Coşkun Şahin Peygamber Efendimizin (S.A.V.) tevhid inancı, iman esasları ile birlikte kardeşliği öğrettiğini belirterek, “Sahabeler Peygamberimizin inancını kardeşlikle pekiştirip yeryüzüne kısa bir sürede adaletin, hakkın ve saadetin huzurun ulaşmasına vesile oldular. Bizler de İslâm kardeşliğinin ancak dini ilimleri öğrenme, âmel etme ve ihlâslı bir şekilde uygulama suretiyle toplumumuza fayda sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

KARDEŞLİKLE HÜKMETTİLER BAŞARDILAR

Şahin’in ardından katılımcılara hitap eden İlâhiyatçı-Yazar Hıdır Kartal, İslâm kardeşliğinin önemine ve ırkçılık yapmanın dinimizde yeri olmadığına dikkat çekerek, “Kur’ân-ı Kerim’de ‘Müslümanlar ancak kardeştir’ buyrularak sahabelerden ensarlar ve muhacirler övülmüştür. Efendimiz, farklı ırk, renk, dilden sahabeleri İslâm kardeşliği ile birleştirmiştir. Aynı şekilde hadisle övülen ve Türk olan Fatih Sultan Mehmet, Kudüsü fetheden ve Kürt olan Selahaddin Eyyubi, Türklüğü ve Kürtlüğü ön plana çıkartmadan, ırkçılık yapmadan İslâm kardeşliğiyle hükmederek büyük başarılara imza attılar” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler