Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Mayıs 2012

ABONE OL

Fatih İstanbul’u Yüreğiyle Fethetti

Esenlerli vatandaşlarla bir araya gelen tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, İstanbul’un fethini anlatırken “Yüreğinizi hedefinizin yanına koyduysanız Allah önünüzü açar” dedi.

Esenlerli vatandaşlarla bir araya gelen tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, İstanbul’un fethini anlatırken “Yüreğinizi hedefinizin yanına koyduysanız Allah önünüzü açar” dedi.

Esenler Belediyesi tarafından her hafta Cuma günleri düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda vatandaşlarla bir araya gelen Yavuz Bahadıroğlu,  “ Fetih ve Fatih”  başlığı altında yaptığı konuşmasında İstanbul’un fethine dikkat çekti. Osmanlı devletinin bir sünnet devleti olduğunu ve kurduğu medeniyetin de bir sünnet medeniyeti olduğunu söyleyen Bahadıroğlu, Osmanlının İstanbul’u fethetmek için bir devlet kurduğunu belirtti.  Osmanlı devletinin bir hedef belirleyerek o hedefe ulaşmak için mücadele ettiğine dikkat çeken Bahadıroğlu,  insanoğlunun da bir hedef belirleyerek imanının kıblesinin istikametinde yürümesi gerektiğine vurgu yaptı. Toplumumuzda insanların nereye ulaşmak istediğini bilmediğine dikkat çeken Bahadıroğlu, “Nereye ulaşmak istediğimizi bilmiyoruz. Navigasyonsuz dolaşıyoruz, hedefimiz yok” dedi.

YÜREĞİNİZİ HEDEFİNİZİN YANINA KOYUN Peygamber efendimizin (s.a.v)  müjdelediği İstanbul’un fethini gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği zaman 20 yaşında olduğunu hatırlatan Bahadıroğlu,  fethiyle ilgili yapılan hazırlık çalışmaların anlatarak konuşmasına devam etti. Fetihten sonra Sultan Mehmet’in fethiyle değil, kendisini yetiştiren hocası Akşemseddin ile övündüğünü vurgulayan Bahadıroğlu, bir insan yetiştirmenin çok önemli olduğunu belirtti. Sultan Mehmet’in önüne koyduğu hedefin peşinden giderek İstanbul’u fethettiğini kaydeden Bahadıroğlu, “ Yüreğinizi hedefinizin yanına koyduysanız Allah önünüzü açar” dedi.

 

Diğer Haberler