Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Nisan 2015

ABONE OL

Faaliyet Raporu Kabul Edildi

Esenler Belediyesi’nin 2014 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu, Meclis tarafından kabul edildi. Faaliyet Raporu'nun sunumunu yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 2014 yılında yapılan sosyal, kültürel ve kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı. Başkan Göksu, kentsel dönüşümün siyaset üstü bir mesele olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi’nin 2014 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu, Meclis tarafından kabul edildi. Faaliyet Raporu’nun sunumunu yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 2014 yılında yapılan sosyal, kültürel ve kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı. Başkan Göksu, kentsel dönüşümün siyaset üstü bir mesele olduğunu söyledi.

Esenler Belediye Meclisi’nin 5. Seçim Yılı 2. Dönem Meclisi Nisan ayı toplantılarının ikinci birleşiminde Esenler Belediyesi’nin 2013 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu görüşüldü. Esenler Belediye Meclis Salonu’nda Meclis Başkanı Murat Gülkıran’ın başkanlığında yapılan Meclis Toplantısı, Esenler Belediyesi’nin 6 yılda yaptığı hizmetler ve yatırımların sunulduğu sinevizyon gösterimiyle başladı.

Toplantı, bir önceki birleşime ait tutanak özetinin okutulmasının ardından Esenler Belediyesi’nin 2014 yılına ait Faaliyet Raporu’nun görüşülmesiyle devam etti. Toplantıda, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Çiğdem Öz şahsı adına, AK Parti Grubu adına Osman Gökçebaş, CHP Grubu adına ise Mustafa Usta söz aldı.

GÖKSU: ESENLER ÇOK DEĞİŞTİ

2014 Yılı Faaliyet Raporuyla ilgili sunum yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sosyal, kültürel ve kentsel dönüşüm çalışmalarına değindi. Esenler’de 201 sosyal projeyi hayata geçirdiklerini belirten Başkan Göksu, “Biz, 7 temel prensip üzerinde çalışıyoruz. Verimlilik, hesap verebilirlik, şeffaflık, katılımcılık, sorun çözücülük, adalet ile bilgiye dayalı hikmete ulaşma. Bu prensipler doğrultusunda bugün çok rahat söylüyorum; Esenler çok değişti. 40 yılda yapılabilecekleri 6 yılda yaptık. Ürettiğimiz sosyal ve kültürel projeler ile halkımızı şehrin imkanlarıyla buluşturduk” dedi.

İŞTE ESENLER, İŞTE MARKA PROJELER

ESKAM, EDİM, ESGEV, ESEV gibi marka projelere değinen Başkan Göksu, “ESKAM projemiz ile 14 bin 133 kişiyi aş, iş sahibi yaptık. Şimdi her evi tarayacağız, işsizleri tespit edeceğiz. Hele ki bir evde iki işsiz varsa birini o gün mutlaka işe yerleştireceğiz. ESGEV’de 19 bin çocuğumuza eğitim veriyoruz. Dijital Kütüphane’ye Amerikan Silikon Vadisi ödül verdi. 6 yıl önce kültür sanat adına Esenler’de hiçbir şey yoktu. ESEV ile gitar, bağlama, hat, ney gibi 40 branşta 10 bin mezun verdik. Mayıs ayında 3 bin mezun daha veriyoruz ve 6 bin çocuğumuz sırada bekliyor. Bir şehirde sosyal üretim yapmadan ekonomik üretim yapamazsınız. Sosyal üretimle şehre değer kattık. İşte sosyal projelerimiz, işte hepsi tescilli, hepsi Esenler Belediyesi’ne ait olan marka projelerimiz. Her bir Meclis Üyemiz, her bir çalışanımız artık göğsünü gere gere Esenler Belediyesi’nde görev yapıyorum diyebilir” diye konuştu.

GÖKSU: KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SİYASET ÜSTÜ BİR MESELE

Esenler’de 100 bin konutun ivedilikle dönüşmesi gerektiğini ifade eden Başkan Göksu, kentsel dönüşümün siyaset üstü bir mesele olduğunu dile getirdi. Paris, Barcelona gibi şehirlerde kentsel dönüşümün ekonomik, estetik ve benzeri kaygılarla yapıldığının altını çizen Başkan Göksu, sözlerine şöyle devam etti: “Kentsel dönüşüm bizde can güvenliği için yapılıyor. Bir nevi hayat kurtarma operasyonu. Bu yüzden kentsel dönüşüme siyasi bir gözle bakmamak gerekiyor. Ülke gittikten sonra, canlar gittikten sonra siyaset ne işe yarar. Bu konuyu siyasi manipülasyona götürenlere acıyorum. Bizim derdimiz müteahhitlik yapmak değil. Derdimiz insanların güvenli konutlarda oturması. Kentsel dönüşüm siyaset üstü bir meseledir. Oruçreis, Turgutreis, Havaalanı’nda bunu başardık. Çiftehavuzlar’da örnek bir proje yapacağız. Esenler kentsel dönüşümde laboratuar haline geldi. Bilgimizi ve tecrübemizi Türkiye ile paylaşıyoruz”.

Göksu’nun konuşmasının ardından 2014 yılı Faaliyet Raporu oylamaya sunuldu. CHP’li Meclis Üyelerinin red oyu verdiği Esenler Belediyesi 2014 Yılı Faaliyet Raporu, oy çokluğu ile kabul edildi.

Diğer Haberler