Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Haziran 2012

ABONE OL

Evlad-ı Fatihan Torunları Esenler’de

Esenler Belediyesi, Rumeli Türkleri Vakfı ve Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Projesi kapsamında İstanbul’da bulunan 35’i öğrenci toplam 40 Makedonyalı misafiri ağırladı.

Esenler Belediyesi, Rumeli Türkleri Vakfı ve Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Projesi kapsamında İstanbul’da bulunan 35’i öğrenci toplam 40 Makedonyalı misafiri ağırladı.

Esenler Belediyesi, Rumeli Türkleri Vakfı (RUTEV)ve Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi (TEVDAK) tarafından düzenlenen ve bu yıl Balkanlar’da Barış ve Özgürlük temasıyla yola çıkan “Uluslararası Öğrenci Projesi” kapsamında 35 Makedonyalı öğrenci ile 5 öğretmene yemek verdi. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yemeğe Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Rumeli Türkleri Vakfı Başkan Yardımcısı Kemal Baltepe, dernek üyeleri, meclis üyeleri ile misafir öğrenci ve öğretmenler  katıldı. Gençler arasındaki bilgi ve kültür alışverişini geliştirip birlikte yaşama bilincinin pekiştirilmesi amacıyla düzenlenen programda konuşan Rumeli Türkleri Vakfı Başkan Yardımcısı Kemal Baltepe, düzenledikleri bu organizasyona sağladıkları katkıdan dolayı Başkan Göksu’ya teşekkürlerini sundu.

SİZLERE VEFA BORCUMUZ VAR

 Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da yemekte bir konuşma yaptı. Göksu, sözlerine Makedonyalı misafirleri Esenler’de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek başladı. Balkanlar’da yaşayan Müslümanlara karşı çok ciddi bir vefa borcu olan insanlar olduğumuzu vurgulayarak sözlerine devam eden Göksu; “Biz bugün bu ülkede özgür, refah içinde ve sürdürülebilir mutlulukla yaşayabiliyorsak, dün siz orda olduğunuz içindir. Eğer siz orda olmasaydınız biz bugün burada özgür yaşayamazdık. Onun için bizim Balkanlar’daki her bir kardeşimize çok önemli bir vefa borcumuz var. Biz o vefa borcunu azar azar da olsa ödeme gayretinde olan hatta herkesi bir kardeşliğe birlik ve beraberliğe dönüştürme gayreti olan insanlarız” dedi. 

KENARA BIRAKILMIŞ HİSSETMEYİN

Son dönemde hükümet tarafından Balkanlar’da bulunan eserlerin restore edilmesi ve ciddi bağların kurulmasından bahsederek konuşmasını sürdüren Göksu sözlerine şöyle devam etti: “ Hükümetimiz tarafından Balkanlar’la ilgili yapılan çalışmalar ve kurulan bağlarla artık Türkiye’nin hem soydaşlarına, hem de dindaşlarına önemli  adımlar attı. Türkiye’nin kardeşliği ortaya koymak ve Osmanlı havzası içinde bulunan bizleri kendi duygu ve düşünce bütünlüğü içerisinde dertleşmek, helalleşmek, kaynaşmak adına büyük bir gayret gösterdiğini artık hepimiz biliyoruz. Şunu bilmenizi özellikle isterim ki Esenler İstanbul’un en büyük ilçelerinden bir tanesi. Bizim nüfusumuzun yaklaşık % 6 ila 7 arası göçmen kardeşlerimizden oluşuyor. Ama şunu çok iyi bilmeniz gerekiyor ki bu topraklarda yaşayan her bir insanımız sizin oradaki sevincinizi sevinci, acısını acı, tasasını tasa kabul ediyor. Bu topraklardaki her bir insanımız da böyledir. Onun için kendinizi sakın bu bölgelerde kenara bırakılmış hissetmeyin. Tam tersine kendinizi işin merkezinde olan insanlar olarak görün.”

Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya Rumeli Türkleri Vakfı Başkan Yardımcısı Kemal Baltepe tarafından teşekkür plaketi verildi. Ardından Başkan Göksu’nun öğrenciler ve dernek üyeleri ile çektirdiği toplu fotoğrafla yemek sona erdi.

 

Diğer Haberler