Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Ocak 2014

ABONE OL

Evde Güvenli Yaşam Semineri

Esenler Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi Amirliği davet üzerine vatandaşın evine giderek "Evlerde Güvenli Yaşam" konulu seminerler düzenliyor.

Esenler Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi Amirliği davet üzerine vatandaşın evine giderek “Evlerde Güvenli Yaşam” konulu seminerler düzenliyor.

Esenler Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezi Amirliği’ne (AKOM) bağlı Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), deprem anında alınması gereken önlemleri vatandaşların evlerine giderek verdiği seminerlerle anlatıyor. Daha önce okullarda, camilerde, bilgi evlerinde bir dizi seminer veren ESKAT, şimdi de davet üzerine evlerde “Evlerde Güvenli Yaşam” seminerleri vermeye başladı.

İLK 72 SAAT ÇOK ÖNEMLİ

Evlerine gidilen vatandaşlara önce ESKAT ekibi tarafından kurulan projeksiyon cihazı ile Van depreminin görüntüleri gösteriliyor. Deprem anında yapılan hataların video görüntüleriyle detaylı olarak bilgi veren ESKAT Amiri Nihat Duman, vatandaşa profesyonel ekipler gelene kadar en az 72 saat kendi başlarına kalacaklarını ve enkaz altından kurtarılana kadar yapmaları gerekenleri anlatıyor. Duman, her ailenin “Aile Afet Planı” oluşturması gerektiğini belirterek, “Bu plan ile depremde alınması gereken önlemlerin listesi yapılmalı. Deprem sonrasında buluşma noktaları belirlenmeli” diye konuşuyor.

ÇÖK, KAPAN VE TUTUN

Duman, olası bir deprem durumunda evde yapılması gerekenleri şöyle özetliyor: “Sarsıntı başlar başlamaz buzdolabı, çamaşır makinesi, çekyat, sağlam bir masa altında veya eşyaların hemen yanında çök, kapan ve tutun taktiği yapılmalı. Asansör varsa asla kullanılmamalı ve sarsıntı biter bitmez, elektrik, doğalgaz ve su vanalarını kapatıp afet çantasını da yanımıza alarak kontrollü bir şekilde binayı terk edip, toplanma alanına gitmemiz gerekiyor.”

AFET GÖNÜLLÜSÜ OLUN

Esenler’de 12 adet AFİS (Afet İstasyonu) Deprem Konteynerinin bulunduğunu söyleyen Duman, “Bunlar depremden sonra kullanılabilecek. Çadır alanları ve toplanma alanlarının bulunduğu adreslere ise ESKAT sitesinden ulaşabilirsiniz” diye konuştu.

Duman, Afet Gönüllüsü olmak isteyenlere müracaat formu doldurarak alacakları eğitimlerin ardından ESKAT ekibiyle birlikte tatbikat ve eğitimlerde görev alabileceklerini de sözlerine ekledi. Afet eğitimi almak isteyen vatandaşlar 444 00 73 ESTİM Çağrı Merkezi’ni arayarak evlerinde Güvenli Yaşam Semineri alabilirler.

Diğer Haberler