Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Ocak 2013

ABONE OL

Evde Eğitim Saati Tavsiyesi

ESAYDAM’da seminer veren eğitimci yazar Sait Çamlıca velilere, evde eğitim saati uygulaması tavsiye ederek, “Hayatı boyunca anne babasının elinde kitap görmemiş bir çocuk, ders çalışmayı neden sevsin?” diye sordu.

ESAYDAM’da seminer veren eğitimci yazar Sait Çamlıca velilere, evde eğitim saati uygulaması tavsiye ederek, “Hayatı boyunca anne babasının elinde kitap görmemiş bir çocuk, ders çalışmayı neden sevsin?” diye sordu.

Yazar Sait Çamlıca, Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde (ESAYDAM) “Geleceğimiz Çocuklar” konulu bir seminer verdi. Daha çok annelerin ilgi gösterdiği programda, babalar ve çocuklar da Çamlıca’yı dinlemeye geldi. Çocukların kendi dönemindeki her şeyden etkilendiğini ve bu durumun da normal olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çamlıca, anne babalara çocuklarını “zamane çocukları” diyerek ötekileştirmemelerini tavsiye etti.

NEDEN DERS ÇALIŞMAYI SEVMİYORLAR?

Öğrencilerin ders çalışmayı neden sevmediğine değinen Çamlıca, “Öğrenci ders çalışmayı sevmez, çünkü ders çalışmak çok da zevkli bir şey değildir. Özellikle teknoloji çağında derse yönelmek daha zordur. Ders çalışmak sıkıcı da olsa gereklidir ancak, bunu çocuğa doğru anlatmak çok önemlidir” dedi.

Çocukların ders çalışmaları ve hayatının diğer alanlarında kendini geliştirebilmeleri için davranış kalıplarını öğrenme sürecinin son derece önemli olduğunu kaydeden Çamlıca, “Çocuğu sevgisiz bırakmak ne kadar yanlışsa, aşırı ilgi de zararlıdır. Çocuk yemek yemeyi, su içmeyi bile anne babasından öğrenir. Dolayısıyla bu süreç, anne babanın elindedir” dedi. “Hayatı boyunca anne babasının elinde kitap görmemiş bir çocuk, ders çalışmayı neden sevsin?” diye soran Çamlıca, anne babaların çocuklarını okutmak için büyük fedakârlıkta bulunduğunu ama bunun yeterli olmayacağını belirterek, doğru zamanda doğru üslubu kullanarak ve örnek olarak çocuklara dersi sevdirmek gerektiğini söyledi.

BUGÜN ÇOCUK OLMAK DAHA ZOR

Çamlıca, “Değişen zamanın insan üzerindeki yansımasını doğru okumak zorundayız” diyerek, günümüzde çocuk ve genç olmanın daha zor olduğunu, çünkü bugün çocuklar için binlerce tuzak olduğunu ifade etti. Bir çocuğun ilk okulunun evi, ilk öğretmeninin ise annesi olduğunu hatırlatan Çamlıca, çocukların internete bu kadar bağımlı olmasının, anne babaların suçu olduğunu belirterek, “Çocuklar evde anne babalarının sadece televizyon izlediklerini görüyor. Muhabbeti küçümsemeyin, biz zaten orada kaybettik” şeklinde konuştu. Çamlıca anne babalara, “Okumayı yalnızca diploma almak sanıyoruz. Kendimiz de günde en az 30-40 sayfa kitap okuyarak çocuklara örnek olmalıyız” tavsiyesinde bulundu.

EVDE EĞİTİM SAATİ

Evde eğitim saati uygulaması yapmanın çocuklar için faydalı olacağını belirten Çamlıca, anne babalara, “Her gün en az 20 dakika kitap okuyun. Çocuklar elinizde kalem, kitap görsün. Medyada ve evde gördükleri çocuğun davranışını etkiler, merhamet tohumu ekemediğiniz çocukta şiddet tohumu gelişir” uyarısında bulunarak, çocukla vakit geçirmenin önemine değindi ve, “Çocuk oyunla eğitilir, oyun da muhabbet getirir” açıklaması yaptı.Çocuklara bazı şeylerin hikâyelerle örneklendirilerek anlatılmasının daha akılda kalıcı olduğunu söyleyen Çamlıca, Kur’an’ın bile hikâyelerden, kıssalardan oluştuğunu ifade etti. Konuşmasının sonunda, “Biz gayret edersek, onları eğitir ve gelişimlerine katkıda bulunursak, çocuklarımız da daha güzel işler yaparlar” diyen Çamlıca, dinleyenlerden gelen soruları da cevaplamasının ardından semineri sonlandırdı.

Diğer Haberler