Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Şubat 2017

ABONE OL

Etkili Konuşmak İçin Sesinizi Keşfedin

"Usta Çırak Buluşmaları"nda "İnsanları Etkileme Sanatı ve Hitabet" konusunda söyleşi gerçekleştiren TRT Haber Spikeri Işıl Açıkkar, etkili konuşmanın, ses tonunu keşfetmek ve doğru nefes almaktan geçtiğini söyledi.

“Usta Çırak Buluşmaları”nda “İnsanları Etkileme Sanatı ve Hitabet” konusunda söyleşi gerçekleştiren TRT Haber Spikeri Işıl Açıkkar, etkili konuşmanın, ses tonunu keşfetmek ve doğru nefes almaktan geçtiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün “Usta Çırak Buluşmaları” programı kapsamında TRT Haber Spikeri Işıl Açıkkar, Esenlerlilerle buluştu. Deneyimli sunucu, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde, Esenler Sanat Evi (ESEV) Radyo Programcılığı ve Sunuculuk, Diksiyon öğrencileri ile ilgili olan çok sayıda gence “İnsanları Etkileme Sanatı ve Hitabet” konusunda söyleşi gerçekleştirdi.

İŞİNİZİ AŞKLA YAPIN, FAZLA ÖDÜN VERMEYİN

Medya sektöründe yer almak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunan Işıl Açıkkar, “Üniversitede okurken ciddi anlamda çalışmak gerekiyor. Paraya pula bakmadan, kursa gider gibi düşünerek okurken bu yarışa girmelisiniz. Özellikle kız arkadaşlar zorlanabilirler. Gönül vermediyseniz, belki de vazgeçeceksiniz. Bu meslekte yer almak istiyorsanız, bu işe aşık olmanız gerekir. Bu çok daha fazla çalışın demek değil. Kendinizden, ailenizden ve özel hayatınızdan çok fazla ödün vermeyin. Fazlaya gittiğinizde daha fazla kıymetiniz olmayacak” diye konuştu.

SESİNİZİ KEŞFEDİN, DOĞRU NEFES ALIN

Etkili konuşmanın, ses tonunu keşfetmek ve doğru nefes almaktan geçtiğini belirten Işıkkar özetle,”Önce kendi ses tonunuzu keşfedin. Ses tonu, çalışma ve egzersizle öğrenilir. Ses tonunuzu keşfetmek için diyaframı açmalısınız ve bunu nefes egzersizleriyle yapmalısınız. Doğru nefes almayı bilmeliyiz. Doğru nefes alamazsak her şeyden önce sağlıklı olamayız” şeklinde konuştu.

Işıkkar, konuşmasının ardından katılımcılara nefes alma egzersizleri yaptırdı ve dinleyenlerin sorularını cevapladı.

Diğer Haberler