Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Aralık 2018

ABONE OL

Esteks Tekstilin Can Yeleği Olacak

Esenler Belediyesi’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’yle ortaklaşa yürüttüğü Esenler Tekstil Atölyeleri İyileştirme Projesi’nin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Esenler Belediyesi’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’yle ortaklaşa yürüttüğü Esenler Tekstil Atölyeleri İyileştirme Projesi’nin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Esenler Belediyesi’nin, Esenler’de bulunan tekstil atölyelerine yönelik başlattığı Esenler Tekstil Atölyeleri İyileştirme Projesi’nin (ESTEKS) ilk toplantısı gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği, İstanbul Valiliği ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ile ortaklaşa yürütülen projeyle, üretim, ihracat ve istihdam açısından önemli bir paya sahip olan tekstil ve hazır giyim sektörünün uluslararası düzeyde rekabet gücünün artırılması, yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesi ve nitelikli istihdam sağlanması amaçlanıyor.

Tekstil atölyelerinin fiziksel, iş gücü, pazar ve sosyal sorunlarının ele alındığı toplantıya Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Esenler Belediyesi Plan ve Proje Müdürü ve Proje Sorumlusu Nuh Dursun Ozan, İŞKUR , KOSGEB, Bilim Sanayi İl Müdürlüğü, Esenler SGM, Giyimkent ve Tekstilkent Yönetimi, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Tekstil ve Meslek Lisesi Müdürleri, Meslek Eğitim Merkezi ve Halk Eğitim Müdürleri ile İTO, İSO ve MÜSİAD gibi kurumların temsilcileri katıldı. Toplantı, Esenler Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Nuh Dursun Ozan’ın sunumuyla başladı. Proje detaylarını katılımcılarla paylaşan Ozan’ın sunumunun ardından kurum temsilcileri söz aldı.

PROJE GENİŞ BİR KESİME HİTAP EDİYOR

Projeden, tekstil ve hazır giyim sektöründe üretim, ithalat-ihracat yapan firmalar, atölyeler, sektörde mevzuat geliştiren, düzenleyen ve denetleyen ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sektörle ilgili konularda çalışmalar ve araştırmalar yürüten üniversiteler ve araştırma 16 / 45 merkezleri, sektöre yatırım yapmak isteyen nitelikli yerli ve yabancı yatırımcılar, ilgili meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla, sektörde çalışan işgücü ve sektörün sunduğu hizmetlerden yararlanan kişiler ve bu sektörlerde çalışanların ailelerinin faydalanması amaçlanıyor.

TEKSTİL UYGULAMA VE GELİŞTİRME MERKEZİ KURULACAK

ESTEKS Projesiyle, tekstil ve hazır giyim sektörünün iyileştirilmesi için yapılacak çalışmaların, araştırmaların uygulamaların ve eğitimlerin verilebileceği Tekstil Uygulama ve Geliştirme Merkezi’nin kurulması ve yönetimsel faaliyetlerin kontrolünün buradan sağlanması hedefleniyor. Projeyle ayrıca, Esenler’de bulunan 550’ye yakın tekstil atölyesinin insani yaşam alanları olan mescid, mutfak, havalandırma, ışıklandırma ve tuvalet gibi bazı alanların iyileştirilmesinin yanı sıra, tekstil atölyelerinde çalışanların mesleki eğitimler, dış ticaret, tasarım, iş sağlığı ve güvenliği, ilkyardım, iş ahlakı, sosyal ve kültürel eğitimlerle desteklenmesi amaçlanıyor.

WEB PORTALI VE DERGİ İLE AKADEMİK DESTEK

Projenin uygulanmaya başlamasının ardından, Esenler öncelikli olmak üzere, tekstil sektörünün kullanımına açık bir web portalı ile, tekstil sektörüne yönelik bir dergi hazırlanması planlanıyor. 3 ayda bir yayınlanması hedeflenen dergi, akademisyenler tarafından hazırlanacak ve ilgili kurum ve kişilere dağıtımı yapılacak. Eğitim ve Uygulama bölümünün kurulması da proje kapsamına alınarak, tekstil sektöründe büyük önem taşıyan tasarıma yönelik eğitimlerin verilmesi planlanıyor. Ayrıca, tekstil sektörüne ve tüm topluma açık 10 adet seminer yapılması da proje de dikkat çeken başlıklar arasında yer alıyor.

Diğer Haberler