Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Ocak 2019

ABONE OL

Esteks Tekstilciyi Heyecanlandırdı

Esenler Belediyesi’nin, Esenler’de bulunan tekstil atölyelerine yönelik başlattığı Esenler Tekstil Atölyeleri İyileştirme Projesi’nin (ESTEKS) ilk toplantısına katılan tekstilciler projeden büyük heyecan duydu.

Esenler Belediyesi’nin, Esenler’de bulunan tekstil atölyelerine yönelik başlattığı Esenler Tekstil Atölyeleri İyileştirme Projesi’nin (ESTEKS) ilk toplantısına katılan tekstilciler projeden büyük heyecan duydu.

Esenler Belediyesi’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’yle ortaklaşa yürüttüğü Esenler Tekstil Atölyeleri İyileştirme Projesi’nde atölye temsilcileri ile toplantılara başlandı. Tekstil atölyeleri sahipleri ile gruplar halinde yapılacak toplantıların ilkine Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Esenler Belediyesi Plan ve Proje Müdürü ve Proje Sorumlusu Nuh Dursun Ozan’ın yanı sıra Esenler’de faaliyet gösteren tekstil işletmecileri katıldı. Oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen toplantıda tekstil işletmecileri, sıkıntılarını, görüş, öneri ve belediyeden beklentilerini birinci elden Belediye Başkanı Göksu’ya iletme imkânı buldular.

Projeyle, üretim, ihracat ve istihdam açısından önemli bir paya sahip olan tekstil ve hazır giyim sektörünün uluslararası düzeyde rekabet gücünün artırılması, yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesi ve nitelikli istihdam sağlanması amaçlanıyor.

PROJEYE 500 ATÖLYEYLE BAŞLANACAK

Toplantıda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’de ikamet eden vatandaşların yaklaşık yüzde 40’ının gelirini tekstilden temin ettiğini belirterek, “Esenler’deki tekstil atölyelerini nitelikli hâle getirmek ve ürünlerini uluslar arası pazarda pazarlamak istiyoruz. Esenler’de 3 bin 500 tekstil atölyesi mevcut. Eğer bu atölyelerdeki potansiyeli iyi değerlendirebilirsek bu hem tekstilcilerimiz açısından hem de ülke ekonomisi açısından önemli bir katma değer olur” ifadelerini kullandı.

Uzun süren Ar&Ge ve fizibilite çalışmaları sonucunda projeye karar verildiğine değinen Başkan Göksu, “ESTEKS Projesiyle hali hazırda bulunan sektörel sorunları tespit ederek onları nasıl olumlu hale getirebiliriz bunun gayreti içindeyiz. Projeye 500 atölye ile başlayacağız. Projenin üç önemli ayağı var. İlki, personelin sertifikalı hale getirilmesi. Bu şekilde personelleri devamlı hale getirerek verimin artırılmasını hedefliyoruz. İki, atölyelerin fiziki şartlarını iyileştirmek ve üçüncü madde de, işletmeleri uluslar arası kalite belgeli hale getirmek. Sizlerle yaptığımız istişareler sonucunda projeye nihai halini vererek kolları sıvamayı ve Esenler’de tekstil sektörünü farklı noktalara taşımayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

BİZİ HEYECANLANDIRDI

Toplantıya katılan tekstilciler de sektörün içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirerek projenin kendilerini son derece heyecanlandırdığını söyleyerek, “Bu projeye emek veren herkese teşekkür ediyoruz” dediler. Projeye dernekleşerek bir çatı altında toplanılmasının katkı sağlayabileceğini söyleyen tekstilciler, “Hem üreticiler olarak bizim, hem de Esenler halkının ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak bu projenin başarısı için her türlü desteği vermeye hazırız. Bir an önce yol haritası belirlenerek projeye başlanılmasını bekliyoruz” dediler.

Program sonunda Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’yla hatıra fotoğrafı çektiren Esenlerli tekstilciler, desteklerinden dolayı Göksu’ya teşekkürlerini iletti. Başkan Göksu, tekstil işletmecilerinin talep ve istekleri doğrultusunda projenin şekillendirileceğini ve projenin detaylarını konuşmak üzere tekstilcilerle yeniden buluşacaklarını söyledi.

Diğer Haberler