Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Ağustos 2012

ABONE OL

Eşmeli’nin Dilinden Mahmut Sami Ramazanoğlu

Esenler Belediyesi’nce bu topraklarda iz bırakan, bir başka Anadolu’yu Mayalayan ahlak abidesi Mahmut Sami Ramazanoğlu, Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen etkinlikler çerçevesinde anıldı. Esenlerliler Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu Yüzakı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Ali Eşmeli’den dinledi.

Esenler Belediyesi’nce bu topraklarda iz bırakan, bir başka Anadolu’yu Mayalayan ahlak abidesi Mahmut Sami Ramazanoğlu, Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen etkinlikler çerçevesinde anıldı. Esenlerliler Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu Yüzakı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Ali Eşmeli’den dinledi.

Esenler Belediyesi’nin düzenlediği Ramazan Etkinlikleri, ramazanın 11. gününde de tüm coşkusuyla devam etti.Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler, çocukların ilgi ile takip ettiği çocuk animasyonları ile başladı.  Anadolu topraklarında iz bırakan gönül eri Mahmut Sami Efendi’nin hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle devam eden programda konuşma yapan Esenler Belediye  Başkan Göksu, bu topraklara rehberlik etmiş gönül erlerine dikkat çekerek, “Bu akşam  bir başka gönül eri bir ahlak abidesi Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu burada misafir ediyoruz.  Çocuklarımızın çizgi film kahramanlarını ezberlediği gibi bu gönül kahramanlarını da ezberlesin, bilsinler, tanısınlar istiyoruz” dedi.

ARAKAN İÇİN KARDEŞLİĞİN TAM ZAMANI

Göksu, konuşmasını Geleneksel Esenler İftarını bu yıl Arakan’a taşımaya karar verdiklerini söyledi.  “Arakan Müslümanları açlığa, yokluğa mahkûm edilirken Esenler olarak buna kayıtsız kalamayız dedik” diyen Göksu, başlattıkları kampanya hakkında da bilgi vererek Arakan’da 100 bin kişilik iftar sofrası kuracaklarını belirtti. Göksu,  Esenler’deki her haneyi,  bir iftarını Arakan’a göndermeye davet etti.

Programa katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, konuşmasında  “Esenlerde istikbal köklerdedir denerek, Anadolu’yu Mayalayanlarla, ecdadımızla sizi buluşturmak için organizeler tertip edilmiş” dedi. AK Partili belediyelerin yaptıkları çalışmaları beğendiğini dile getiren Bürge, iftar sofraları kuran tüm belediye başkanlarına teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

PALTOSUYLA OTURMAK ZORUNDA KALAN BAŞBAKAN

Programın diğer bir konuğu TBMM Dış İşleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır da yaptığı konuşmasında,  son 10 yıl içinde Türkiye’de yaşanan gelişmelere dikkat çekerek gerçekleştiğini söyledi.

İNCİTMEZDİ VE İNCİNMEZDİ

Bozkır’ın konuşmasının ardından Yüzakı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Ali Eşmeli,  gönül eri Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun yaşamını anlatarak Ramazanoğlu’nun bir asırlık ömrünü Allah yolunda irşad ile geçirdiğini söyledi. Darülfünun hukuk mektebini birincilikle bitiren M. Sami Efendi’nin ilme büyük önem verdiğini söyleyen Eşmeli, “ Sami efendi, ilmin yaşının olmayacağını söylerdi. Kuran’a hürmetinden ötürü meclise bir hafız teşrif ettiğinde onu ayakta karşılardı” dedi. Manevi cihetine de değinen Eşmeli, Sami Efendi’nin çok yakın arkadaşından dinlediği bir hatırayı da dinleyenlerle paylaştı. Çanakkale savaşında 240 kiloluk topu kaldıran Seyit Çavuş’un o sırada teğmen olarak vazifeli olan Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun işareti ile topu Seyit Çavuş’un attığını ve isabet kaydettiğini söyleyen Eşmeli,  Sami Efendi’nin bu olayı mütevazılığinden hiç bahsetmediğini belirtti. Mahmut Sami Efendi’nin Ünlü eski Boksör Kemal Sonunur ile görüşmesini de anlatan Eşmeli, sözlerini onları anlatmaya ve anlamaya imkân veren herkese teşekkür ederek sonlandırdı.

Program Hasan Lütfi Ramazanoğlu’nu verdiği Tasavvuf Musikisi konseriyle son buldu.

Diğer Haberler