Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Aralık 2018

ABONE OL

Eşler İyiyse Çocuklar Da İyi Olur

"Huzurlu Aile Sohbetleri"nde konuşan Aile Danışmanı Saliha Erdim, " Eşler birbirlerine değer verir ve sevgilerini ifade ederlerse, çocuklar da ailede kendini iyi hisseder. Çocuğunuza eşinizin iyi yönlerinden bahsedin" dedi.

“Huzurlu Aile Sohbetleri”nde konuşan Aile Danışmanı Saliha Erdim, ” Eşler birbirlerine değer verir ve sevgilerini ifade ederlerse, çocuklar da ailede kendini iyi hisseder. Çocuğunuza eşinizin iyi yönlerinden bahsedin” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Huzurlu Aile Sohbetleri programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Aile Danışmanı Saliha Erdim, güzel davranışın insan üzerindeki etkisinden ve huzurlu bir aile ortamının şartlarından bahsetti.

İNSAN ÖNCE KENDİNE BAKMALI

İnsanın kendisinde var olan eksikliği veya davranışı fark etmeden önce beynin bu davranışın doğrusunu arayamayacağını söyleyen Erdim, “İnsan önce kendisinde var olan hatayı görmeli. Birisine baktığınız zaman onda gördüğünüz eksiklik mutlaka sizde var olan eksikliktir. Ne yaparsa yapsın kişi aslında kendisi için yapar. Güler yüzlü mü davrandınız, bunun ilk faydası size, yanlış mı davrandınız bunun da ilk zararı size. O yüzden birisi anlasın veya anlamasın, hatasını bilsin veya bilmesin sizin derdiniz bu değil. ‘Ben Allah’ın hoşuna gidecek şeyler yapmak istiyorum, ben Allah’ın rızasını hak ediyorum’ diyebilmeli ve buna göre davranabilmeliyiz” diye konuştu.

ÇOCUKLARINIZA EŞİNİZİN İYİ YÖNLERİNİ ANLATIN

Ailede çocukların huzurlu ve güvenli bir ortamda yetişmesi için çiftlerin hem kendilerine hem de eşlerine değer vermelerini ve birbirlerine sevgilerini göstermeleri gerektiğini söyleyen Erdim, “Eşler birbirlerine değer verir ve sevgilerini ifade ederlerse çocuklar da ailede kendini iyi hisseder. Çocuklarınıza eşlerinizin iyi yönlerinden bahsedin. Baba ve anne çocukların zihninde sırtlarını dayayabildikleri muhteşem bir güç olmalılar. Eşlerinizle aranızda olan sorunları çocuğunuza yansıtmamaya çalışın.Eşlerinizi çocuklarınızın yanında aşağılamayın, eksikliklerini göstermeye çalışmayın. Eşlerinize değer vermeniz ve verdiğiniz değeri eşinize göstermeniz gerekiyor. Bu değersizleştirme kültüründen acilen uzaklaşmamız lazım. Allah’a ait olan her şey değerlidir, bunun farkında olarak hayatınızı yaşayın” sözlerine yer verdi.

Diğer Haberler