Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Ekim 2017

ABONE OL

Eşler Birbirine Allah’ın Emanetidir

"Huzurlu Aile Sohbetleri"nde konuşan Saliha Erdim, "Eşlerin birbirine Allah'ın emaneti olduklarını bilmeleri ve çok değerli bir kulu gibi muamele etmeleri lâzım ki o aile huzurlu olsun" dedi.

“Huzurlu Aile Sohbetleri”nde konuşan Saliha Erdim, “Eşlerin birbirine Allah’ın emaneti olduklarını bilmeleri ve çok değerli bir kulu gibi muamele etmeleri lâzım ki o aile huzurlu olsun” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Huzurlu Aile Sohbetleri programı, Niğde-Asmasızlar Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nde gerçekleşti. Aile Danışmanı Saliha Erdim, çocuklarla ve eşler arasında kurulan iletişimde sevgi dilinin önemini anlattı.

GÜZEL SÖZ, GÖNÜLDEN GÖNÜLE YOL YAPAR

Güzel sözün öneminden bahseden Erdim, “Çocuklarımızdan bir şey istediğimizde bunu yapması gerektiğini söylemeliyiz. Bazı bilgileri beynine sevgiyle kodlamamız gerekiyor. Allahü Teâlâ, Peygamber Efendimiz’e buyuruyor ki, ‘Eğer sen güzel konuşmasaydın, çevrenden dağılıp giderlerdi’ ve Hz. Musa’ya da ‘Ya Musa Ey Musa, Firavun’a yumuşak söz söyle’ diyor. Çocuklarımızla konuşurken, ‘Yavrucuğum, şu bardağı alıp mutfağa götürür müsün?’ dediğimizi düşünün, çocuk da biraz ağırdan alsa veya bardağı götürürken düşürüp kırmış olsa, çocuğa söylemediğimiz laf kalmaz. Her şey incelikten kırılır ama insan kabalıktan kırılır. Eğer çocuğunuzun sizin sözünüzü dinlemesini istiyorsanız, aranızı iyi tutacaksınız. Sözler, yol yapım malzemeleridir. Güzel söz gönülden gönüle yol yapar. Yol olmazsa da yolcu olamazsınız” şeklinde konuştu.

EŞİN TEŞEKKÜRÜNDEN ÖNCE ALLAH’IN RIZASI

Eşimize sadece bize teşekkür etmesi için iyi davranmanın doğru bir yöntem olmadığını belirten Erdim, “Eşimiz, yaptığımız iyiliğe karşı bir kere teşekkür etti, daha sonra unuttu. O da insan, unutabilir, normal bu. Ben de unutabilirim, eşim de unutabilir. Peki eşimin bir teşekkürüne razı mı olmalıyım? Eşim teşekkür ederse bu güzel bir şeydir fakat teşekkür etmeyi unutmuş olabilir. Allah benim iyi niyetimden dolayı bana sevap yazdı, eşime yardımım dokunduğu için tekrar sevap aldım ama ben sadece eşim için yapmışsam zaten gitti. Eşim ne ki, rızkım, ecelim eşimin elinde mi? Hayır, değil. Ben mezarı tek kişilik olacak, amelleri tek kişi olacak bir insanım. İkiz bebekler bile teker teker nefes alır, dolayısıyla ben hayatımı tek yaşıyorum. Eşim bilmese de, ben yaptığım iyiliğe devam etmeliyim. Eşimin bir teşekkürünü değil, Allah’ın rızası ve bana verdiği binlerce sevabı öncelemeliyim. Bizim bugünkü davranışlarımızın çoğu, çocukken anne babalarımızdan gördüklerimizden oluşuyor. Annelerin, babaların, eşlerin birbirlerine Allah’ın emaneti ve çok değerli bir kulu gibi muamele etmeyi peşinen kabul etmeleri ve bunu hayata geçirmeleri lâzım ki o aile huzurlu olsun” dedi.

Diğer Haberler