Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Kasım 2011

ABONE OL

Eskut’ta yeni yapılanma

1999 Marmara Depremi’nin ardından Esenler Belediyesi bünyesinde kurulan Esenler Kurtarma Ekibi (ESKUT), yeni bir yapılanmaya gidiyor. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ekibin hem teçhizat, hem de ulusal ve uluslar arası eğitimlerle daha da güçlendirileceğini söyledi.

1999 Marmara Depremi’nin ardından Esenler Belediyesi bünyesinde kurulan Esenler Kurtarma Ekibi (ESKUT), yeni bir yapılanmaya gidiyor. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ekibin hem teçhizat, hem de ulusal ve uluslar arası eğitimlerle daha da güçlendirileceğini söyledi.

Her deprem, sel felaketi gibi doğal afetlerden sonra en çok ihtiyaç duyulan ve önemleri bir kez daha anlaşılan arama kurtarma ekipleri, Van depreminden sonra tekrar gündeme geldiler. Van’da meydana gelen deprem felaketlerinin ardından Esenler Belediyesi tarafından bölgeye sevk edilen ve bölgede yaptıkları arama kurtarma çalışmaları ile enkaz altından 27 ceset çıkaran, birçok yaralının kurtarılmasına yardımcı olan Esenler Kurtarma Ekibi de (ESKUT) yeni bir yapılanmaya gidiyor. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 20 kişilik ESKUT ekibinin yeni isimlerle takviye edileceğini, araç – gereç ve teçhizat bakımından güçlendirileceklerini, ulusal ve uluslar arası eğitimlerle daha donanımla hale getirileceklerini kaydetti. Göksu, “Arama kurtarma ekipleri her zaman lazım olmaz. Bir lazım olduğunda da can kurtarır. Tıpkı itfaiye gibi… Bu bakımdan her ilçede, hatta her mahallede tam donanımlı arama kurtarma ekibi kurulmalı” dedi.

Durum değerlendirmesi Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun talimatlarıyla yeni bir yapılanmaya giden ESKUT ekibi kendi aralarında bir toplantı düzenleyerek durum değerlendirmesi yaptı. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat başkanlığında gerçekleşen toplantıya ESKUT ekibi ile, ekibe yeni katılma arzusunda olan gönüllü belediye personelleri katıldı. Toplantıda konuşan Polat, Van’da yaşanan depremlerin ardından Esenler Arama Kurtarma Ekibi (ESKUT)’nin bölgede yaptığı çalışmaları anlattı. 

Polat, ESKUT ekibini depremde göstermiş olduğu fedakârlık ve gönüllülükten dolayı tebrik ederek, ESKUT’u her türlü ihtimale karşı ekipman ve işleyiş bakımından daha donanımlı hale getireceklerini söyledi.  Polat,  ekip üyelerini olası doğal afetlere karşı bilinçlendirmek için eğitimlere de göndereceklerini kaydederek “ ESKUT’u daha güçlü ve daha donanımlı hale getireceğiz” dedi. ESKUT’un adını da ESKAT (Esenler Arama Kurtarma Timi) olarak değiştireceklerini vurgulayan Polat, ESKUT’un  sivil savunma anlamında daha aktif ve kurumsal bir hale getireceklerini ifade etti.  Toplantıda, ESKUT üyeleri de görüş ve önerilerini dile getirdiler.

 

 

 

Diğer Haberler