Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Ekim 2011

ABONE OL

Eskut hayat kurtarıyor

Türkiye’yi hüzne boğan depremin ardından Van’a sevk edilen Esenler Belediyesi Kurtarma Ekibi (ESKUT), canla başla çalışmalarını sürdürüyor. ESKUT bir taraftan arama kurtarma çalışmalarına katılırken, diğer taraftan da çadır kurma ve yardım dağıtma gibi hizmetlere koşuyor.

Türkiye’yi hüzne boğan depremin ardından Van’a sevk edilen Esenler Belediyesi Kurtarma Ekibi (ESKUT), canla başla çalışmalarını sürdürüyor. ESKUT bir taraftan arama-kurtarma çalışmalarına katılırken, bir taraftan da çadır kurma ve yardım dağıtma gibi hizmetlere koşuyor.

Yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği, bir o kadar da insanımızın yaralandığı Van depreminde arama-kurtarma çalışmaları, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ekiplerce aralıksız sürdürülüyor. Yıkılan bina kalıntılarından acaba bir can daha kurtarabilir miyiz? düşüncesiyle 24 saat aralıksız süren kurtarma çalışmalarında, Esenler Belediyesi Kurtarma Ekibi ESKUT da bulunuyor. Depremin ikinci gününden beri bölgede olan Aydın Dedeoğlu liderliğindeki 16 kişilik ESKUT ekibinin bir kısmı enkazlardaki arama-kurtarma çalışmalarına katılırken, bir kısmı da diğer ekiplerle birlikte yaralı nakli, çadır kurma, yiyecek ve giyecek gibi yardımları dağıtma organizasyonlarında görev alıyor. Diğer ekiplerle ortaklaşa yürüttükleri çalışmalara hiç ara vermeden devam ettiklerini kaydeden ESKUT Ekip Lideri Aydın Dedeoğlu, “Çok korkunç bir manzara ile karşı karşıya kaldık. Tüm ekiplerle birlikte büyük bir uyum ve fedakârlık içinde çalışmalara devam ediyoruz. Yıkıntılar altından cesetler çıkardıkça morallerimiz bozulsa da zaman zaman kurtulan canlar bizi motive ediyor” dedi.

Enkaz kaldırma çalışmalarının yüzde 80 civarında tamamlandığına işaret eden Dedeoğlu, “Burada Türkiye’nin dört bir yanından arama-kurtarma ve yardım ekipleri var. Bu acı olayla oluşan milli birlik ve kardeşlik şuuru tüm dünyaya örnek olacak nitelikte. Burada yaşadıklarımız, insanların bir birlerinin yaralarına merhem olmak için nasıl canla, başla çalıştıklarını görmek bir kez daha ne büyük bir millet olduğumuzu dünyaya ispatladı. Van’da şu anda yaşanan birlik, beraberlik ve dayanışma gücünün dünyanın hiçbir yerinde yaşanacağını zannetmiyorum” dedi.

Yardım kampanyası devam ediyor Diğer taraftan Esenler Belediyesi öncülüğünde ilçedeki diğer kurum ve tüm sivil toplum kuruluşlarının desteği ile başlatılan yardım kampanyası devam ediyor. Esenler Atışalanı Caddesi üzerinde kurulan Van Deprem Çadırı’na battaniyeden sobaya, mont ve kazaktan ayakkabıya kadar yardımlar yağmaya devam ediyor. Van’a gönderilen 2 tır yardımın ardından yeni tırların da yola çıkacağı öğrenildi.

 

Diğer Haberler