Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Mayıs 2016

ABONE OL

Eskat’tan Öğrencilere Afet Eğitimi

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), ilçe genelindeki okullarda temel afet bilinci eğitimi vermeye başladı. 1 ay sürecek eğitimlerde 5 bin öğrencinin bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), ilçe genelindeki okullarda temel afet bilinci eğitimi vermeye başladı. 1 ay sürecek eğitimlerde 5 bin öğrencinin bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Esenler Belediyesi, öğrencilere yönelik eğitim faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. İlçe genelindeki okullarda Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT) eğitmenleri tarafından Temel Afet Bilinci Eğitimi verilmeye başlandı. 50. Yıl Tuna İlkokulu’nda başlayan eğitim programı kapsamında öğrencilere; afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında neler yapmaları gerektiği ve doğru hareket tarzları ayrıntılı olarak anlatıldı.

DEPREM ANINDA ÇÖK-KAPAN-TUTUN

Eğitimin ikinci bölümünde ise öğrencilere uygulamalı anlatımlar yapıldı. Herhangi bir sarsıntı durumunda; okulda masa yanına veya altına, evde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi veya sağlam bir masa etrafında çök-kapan-tutun hareketinin nasıl yapılması gerektiği gösterildi. Öğrenciler, olası bir deprem anında asansörü kullanmamaları, paniğe kapılmamaları, camdan veya balkondan atlamamaları konularında da uyarıldılar.

SAKİN OLMAK HAYAT KURTARIR

Eğitmenler, afet durumlarında sakin olmanın hayat kurtardığı uyarısında bulundukları öğrencilere sarsıntı biter bitmez elektrik, doğalgaz ve su vanalarının kapatılarak, merdivenlerin yıkılıp yıkılmadığına bakılarak daha önceden hazırlanan afet çantasıyla birlikte binanın terk edilmesi gerektiğini de hatırlattılar.

Eğitim sonunda öğrencilere tahliye tatbikatı da yaptırıldı. Eğitmenlerin talimatları doğrultusunda hareket eden öğrenciler, kısa sürede okulu boşaltarak toplanma alanında bir araya geldiler. 1 ay sürecek eğitimlerde 5000 öğrenciye afet bilinci kazandırılması hedefleniyor.

Diğer Haberler