Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Ekim 2013

ABONE OL

Eskat’tan Güvenli Yaşam Semineri

Van depreminin ikinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen seminerde, Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ESKAT, olası bir afete karşı neler yapılması gerektiği konusunda öğrencileri ve öğretmenleri bilgilendirdi.

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ESKAT, Van depreminin ikinci yıl dönümü nedeniyle ilçedeki öğrencilere ve öğretmenlere olası bir afet öncesi, sırası ve sonrası yapılması gerekenler hakkında seminer verdi.

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM)’nde gerçekleşen semineri, ESKAT’ı temsilen Esenler Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezi Amiri Nihat Duman verdi.

ESKAT’la ilgili bir sunum yaparak konuşmasına başlayan Nihat Duman, 23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan 7.2 büyüklüğündeki Van depremi sonrasında ESKAT’ın yaptığı çalışmaları öğrenci ve öğretmenlerle paylaşan Duman, ESKAT’ı yeni afet gönüllüleriyle birlikte daha da güçlendireceklerini belirtti.

Deprem öncesinde, deprem anında ve sonrasında neler yapılması gerektiği konusunda öğrencilere ve öğretmenleri bilgilendiren Duman, öğrencilere afete hazırlanmak için ev ve işyerlerinde bulunan eşyaların nasıl sabitlenmesi gerektiğini, evde bulunan sağlam bir masa altında, buzdolabı, çamaşır makinesi, çekyat vb. eşyaların yanına nasıl çök-kapan-tutun yapılabileceğini, afet çantası ile birlikte temkinli bir şekilde evi nasıl tahliye edebileceğini, belirlenen toplanma alanına nasıl gidilebileceğini, olası yangınlara müdahale şekillerini, enkaz altında nasıl hareket edilmesi gerektiğini ve evlerde “Aile Afete Hazırlık Planı”nın nasıl yapılabileceği konularında ayrıntılı bir şekilde bilgi verdi. Seminer sonunda öğrencilere bilgilendirici nitelikte broşürler de dağıtıldı.

Diğer Haberler