Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Ekim 2011

ABONE OL

Eskam’la iş buldular

Bugüne kadar 4 bin 750 işsizi işe yerleştiren Eskam (Esenler Kariyer Merkezi) işverenle iş arayanları buluşturmaya devam ediyor. Eskam aracılığıyla işe yerleştirilen işsizler ise; Eskam’ı kariyerleri için iyi bir referans olarak görüyor.

Onlar artık iş sahibi

Bugüne kadar 4 bin 750 işsizi işe yerleştiren Eskam (Esenler Kariyer Merkezi) işverenle iş arayanları buluşturmaya devam ediyor. Eskam aracılığıyla işe yerleştirilen işsizler ise;  Eskam’ı kariyerleri için iyi bir referans olarak görüyor.

Sibel,  Fatma, Tuğba, Sedef, Semra, Gurbet … Hepsinin yolları Eskam’da kesişti. Kimi lise, kimi üniversite, kimi ilkokul mezunu.  Farklı yaşam tarzları ve hayat görüşleri var. Hepsi bugün daha mutlu. Onları geçmişlerinden daha mutlu eden yaşamları var artık. Her biri işe yeni başlamanın heyecanını yaşıyor. Aralarında cep harçlığını çıkarmak için çalışanlar da var, ailesinin bütçesine katkıda bulunmak için çalışanlar da… Onları ortak kılan tek özellikleri ise; işsizlik korkusu.  Hepsi hayata pozitif bakmaya çalışıyor;  ama dışarıdaki hayat buna müsaade etmiyor. Şimdi Eskam aracılığıyla hayata yeniden tutunmaya, yeniden kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyorlar.  İndirimci Alışveriş Hizmetleri Bilişin İnşaat San. Tic LTD.Şirketi’nde işe başlayan gençler, artık hayata daha mutlu bakıyor. Esenler Belediyesi’nin servis araçlarıyla iş başı yapan gençler, bakın başka neler söylüyor.

İşimi severek yapıyorum

Eskam aracılığıyla işe başlayan Sibel Çınar, henüz 18 yaşında. İş hayatına genç yaşta atılan Sibel, lise mezunu ve üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Doğma büyüme Esenler’li olan Sibel, gelecekte kendisini bankacı olarak görmek istiyor; ama eğitim durumu buna şimdilik izin vermediği için o da kendi geleceğini kurmak için var gücüyle çalışıyor. Hem üniversiteye hazırlanmak için dershaneye gidebilmek, hem de ailesinin geçimine katkıda bulunmak için iş arayan ve 2 ay önce Eskam’ın kapısını çalan Sibel, şimdi çok sevinçli. Çünkü artık bir işi var… Eskam aracılığıyla İndirimci Alışveriş Hizmetleri Bilişin İnşaat San. Tic LTD.Şirketi’nde çağrı merkezinde işe başlayan Sibel, heyecanlı tavırlarıyla dikkat çekse de işini hevesle yapıyor.  İnsanlarla iletişim kurmayı çok sevdiğini söyleyen Sibel, işinden memnun olduğunu ve önündeki tek hedefinin hayallerini gerçekleştirebilmek için para biriktirmek olduğunu söylüyor. “ İyi ki  iş bulmak için Eskam’a müracaat etmişim” diyen Sibel, iş arayanların Eskam’ın kapısını çalması gerektiğini belirtiyor.

Eşsiz bir fırsat yakaladım

Kahramanmaraş’tan Esenler’e göç eden 25 yaşındaki Fatma Körük, İstanbul’daki ilk iş deneyimini Eskam aracılığıyla yaşıyor. Diğer arkadaşları gibi çağrı merkezinde çalışan  Fatma, işini çok sevdiğini söylüyor. Gaziantep Üniversitesi mezunu olan ve Esenler’de bir akrabasının yanında yaşadığını dile getiren Fatma, Eskam’ın işsizler için bulunmaz bir fırsat olduğunu söyleyerek, “Eşsiz bir fırsat yakaladım. Ailem ve arkadaşlarım İstanbul’da bu kadar çabuk iş bulabileceğimi tahmin etmemişti. Uzun süre işsiz kalmaktan korkuyordum. Ne kadar şanslıyım ki Eskam’la tanıştım. Eskam olmasa, iş bulamayabilirdim. Gittiğim bir çok kapı hep yüzüme kapandı. Ama Eskam’a müracaat ettiğimde, benim kapı kapı dolaşmama gerek kalmadan işe yerleştirildim” dedi. Kahramanmaraş Belediyesi’nin de Eskam’ı çok beğendiğini dile getiren Fatma, “ Maraş Belediyesi de Eskam projesini çok beğendi. Onlar da buna benzer bir projeyi orada hayata geçirmeyi düşünüyorlar” dedi.

Yeni deneyim kazandım

Tuğba Serin (21) Anadolu Üniversitesi Ekonomi Bölümü 3. Sınıf öğrencisi. Mezun olmasına daha 1 yılı var. Ama o şimdiden iş bulma derdinde. Üniversite masraflarını çıkarabilmek ve yeni deneyimler kazanabilmek için uzun zamandır iş arayan Tuğba, kendisine iyi bir referans olabileceği düşüncesiyle müracaat ettiği Eskam aracılığıyla işe yerleştirildi.  İnternette araştırma yaparken Eskam’la tanıştığını söyleyen Tuğba,  yeni işini çok beğendiğini söyledi. Daha önce çeşitli firmalarda halkla ilişkiler alanında çalıştığı için yeni işine adapte olmakta güçlük çekmediğini anlatan Tuğba, “Eskam, sağ olsun. Bana böyle güzel bir iş buldular. Kariyerim için Eskam’ın referansına güveniyorum” dedi.

Aynı sıralarda oturup, aynı işyerinde işe başladık

Sedef Köse, Semra Yılmaz ve Gurbet  Ersan. Hepsi 19 yaşında. Liseyi aynı sıralarda okuyup, aynı sıralarda eğitim-  öğretim gördüler.  Çocuk Gelişimi bölümü mezunu olan Sedef, Semra ve Gurbet, yanlış tercih yüzünden üniversiteye bu yıl giremeyenlerden. Arkadaşlarının tavsiyeleriyle Eskam’a iş bulmak için müracaat ederek, işe yerleştirilen 3 genç kız, daha önceki iş tecrübelerinde büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını söylediler. Sigortasız, birkaç ay çalıştırıldıktan sonra paralarını alamadıklarını anlatan genç kızlar, Esenler Belediyesi’ne güvenerek Eskam’a başvurduklarını belirttiler. Eskam aracılığıyla işe yerleştirilen genç kızlardan Sedef Köse, “Artık sigortalı bir işimiz var. Çok mutluyum. Eskam’dan Allah razı olsun. Eskam çalışanları bize çok yardımcı oldular.” diye konuştu. Yeni işinden kazandığı maaşını ihtiyaçları için harcayacağını dile getiren Semra Yılmaz da “Kendim ve ailem için alışveriş yapacağım” dedi.

Demir: Eskam’ın referansı önemli

Toplam 17 işsize kapılarını açarak umut olan İndirimci Alışveriş Hizmetleri Bilişin İnşaat San. Tic LTD.ŞTİ sorumlusu Hamdi Demir ise; şirketlerin en büyük sıkıntısının kalifiye eleman olduğunu belirterek, işçi bulmak için en doğru adresin Eskam gibi kariyer merkezleri olduğunu söyledi. Eskam’ın referansına güvendiklerini söyleyen Demir, “Eskam’ın referansı bizim için çok önemli. Eskam, Esenler Belediyesi’nin yaptığı çok güzel bir proje. Bu projede hem iş veren, hem de iş arayan mutlu oluyor. Böyle bir projeyi hayata geçiren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teşekkür ediyorum” dedi.

Kaya: Profesyonelce çalışıyoruz

Eskam’da bugüne kadar 4 bin 750 kişinin istihdam edildiğini söyleyen Eskam Bölge Sorumlusu Suat Kaya, işsizlik sorununda en büyük meselenin iş beğenmemek ve kararsızlık  olduğunu dile getirdi. İş için Eskam’a başvuran işsizleri  daha çok  Esenler’in dışındaki büyük firmalara yönlendirdiklerini anlatan Kaya, “Eskam, Esenler’in dışına açıldı. Artık sadece Esenler ile sınırlı değiliz. Bize iş için müracaat edenleri Hadımköy, Beylikdüzü ve Beşiktaş gibi fabrikaların ve büyük iş merkezlerinin olduğu  ilçelere göndererek istihdam ediyoruz” dedi. Kaya, iş buldukları herkese tek tek referans olduklarını belirterek, onları işe yerleştirdikten sonra da yalnız bırakmadıklarını,  işle ilgili bir sıkıntı yaşandığında devreye girerek işe yerleştirilenleri koruyup kolladıklarını ve yardımcı olduklarını söyledi. “Eskam amatörce değil, profesyonelce çalışıyor” diyen Kaya, Türkiye’nin önde gelen firmalarını yakından takip ettiklerini, onlarla iş görüşmeleri yaparak istihdam alanları oluşturmaya çalıştıklarını ve Esenler’deki işsizlere iş kapısı aralamaya çalıştıklarını söyledi. Esenler dışındaki diğer ilçelerden de iş bulmak için Eskam’a müracaatların geldiğini ifade eden Kaya, o bölgedeki işsiz insanları, o bölgedeki işçi arayan firmalara yönlendiriyoruz” dedi.

 

 

Diğer Haberler