Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Ekim 2012

ABONE OL

Eskam’ı Bakan Faruk Çelik Açtı

Esenler’de son 3 yılda 6 bin kişiyi işe yerleştiren Esenler Belediyesi Kariyer Merkezi (ESKAM)’ın resmi açılış töreni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla gerçekleşti.

Esenler’de son 3 yılda 6 bin kişiyi işe yerleştiren Esenler Belediyesi Kariyer Merkezi (ESKAM)’ın resmi açılış töreni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Bakan Çelik, iş ve meslek danışmanlığı alanında ESKAM’ın çok önemli bir işlevi olduğunu belirterek, “Esenler Belediyesi bakanlıktan hızlı davranarak bu sorunu çözmüş. Darısı diğer belediyelerin başına” dedi.

Esenler Belediyesi Kariyer Merkezi (ESKAM) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik’in katıldığı bir törenle açıldı. ESKAM’da gerçekleşen törene; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İşkur İstanbul Müdürü Muammer Coşkun, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı  ve İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Safi, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan program, ESKAM’ı tanıtan kısa bir barkovizyon gösterisiyle devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ESKAM’ın umudun kapısı ve herkesin başı sıkıştığında müracaat ettiği bir ekmek kapısı olduğunu belirtti. ESKAM’ın iş arayanlarla işverenleri buluşturan bir merkez olduğunu ifade eden Göksu, ESKAM’ın kuruluş süreci ve işleyişi hakkında bilgi vererek konuşmasına devam etti.

ÇALIŞANI OLMAYAN EV KALMASIN

 “Esenler’de çalışan kimsesi olmayan hiçbir ev kalmasın istiyoruz” diyen Göksu, açıldığı günden bu yana binlerce kişinin iş sahibi olduğu ESKAM’a iş verenlerin yoğun ilgi gösterdiğine dikkat çekti. İşveren veri tabanının her geçen gün biraz daha arttığı ESKAM’da son 3 yılda 6 bin kişiyi istihdam ettiklerini vurgulayan Göksu,”Bu kapıdan giren ekmek kapısından içeri girmiş olacak. Bu kapıda kimse ekmeksiz ve işsiz bırakmayacağız” dedi.  ESKAM’da İŞKUR desteğiyle yürütülen mesleki eğitim programları hakkında da bilgi veren Göksu, yeni bir uygulamaya daha başladıklarının haberini verdi. Esenler’deki toplam 126 bin haneyle ilgili bir çalışma yapacaklarını ve bu çalışma kapsamında; her bir hanedeki işsizleri tespit edeceklerini söyleyen Göksu, sistematik bir çalışma yürüteceklerini belirtti.

SOSYAL ÖNEMİ OLAN BİR PROJE

Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise; Esenler’de çok güzel hizmetlerin olduğunu söyleyerek ilçede klasik belediyecilik hizmetlerin yanı sıra her türlü hizmetin üretildiğini söyledi. Esenler Belediyesi’nin istihdam alanında önemli hizmetler yaptığını kaydeden Madenoğlu, çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Göksu’ya ve ekibine teşekkür etti. Madenoğlu’nun ardından konuşan TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır ise; Esenler’in dünü ve bugününü değerlendirerek Esenler’in giderek gelişen bir ilçe haline geldiğini söyledi.

ÇELİK’TEN GÖKSU’YA TEŞEKKÜR

Programda son konuşmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptı. Esenler’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Bakan Çelik, Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun kadim dostu olduğunu belirterek Esenler Belediyesi’nin ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda attığı adımlardan dolayı Başkan Göksu’ya teşekkür etti. ESKAM’ın sosyal belediyecilik alanında çok önemli projelerden bir tanesi olduğunu vurgulayan Çelik, Esenler’in kentsel dönüşüm projesinin ilk adımının atıldığı ilçe olması bakımından da önemli olduğunu söyledi. Bugüne kadar binlerce işsizi iş sahibi yapan ESKAM’ın çok önemli bir işlevi olduğunu vurgulayan Çelik, işsizlik sorunun çözümü için topyekün bir seferberlik yapılmasının gerekli olduğunu belirtti. İş ve Meslek Danışmanlığı alanında da ESKAM’ın önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Çelik, “Esenler Belediyesi bunu halletmiş, bakanlıktan hızlı davranarak bu sorunu çözmüş. Darısı diğer belediyelerin başına” dedi.

BAKAN MÜLAKAT YAPTI

Bakan Çelik’e konuşmasının ardından Başkan Göksu ve ESKAM aracılığıyla iş sahibi olanlar ile eleman bulan işverenler Bakan Çelik’e birer hediye takdim ettiler. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından sembolik bir işe alım mülakatının da gerçekleştirildiği programda, Bakan Çelik, iş arayan bir vatandaş ve bir işverenle bir araya gelerek ESKAM’ın işleyişini uygulamalı olarak gösterdi. Bakan Çelik, ESKAM’ın hatıra defterini de imzaladı.

Diğer Haberler