Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Kasım 2015

ABONE OL

Esev’in Yeni Dönemi Topbaş’la Açıldı

Her yıl 40'tan fazla sanat dalında binlerce kursiyerin eğitim aldığı ESEV'de yeni dönem, İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın da katıldığı görkemli bir törenle kapılarını sanatseverlere açtı.

Her yıl 40’tan fazla sanat dalında binlerce kursiyerin eğitim aldığı ESEV’de yeni dönem, İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın da katıldığı görkemli bir törenle kapılarını sanatseverlere açtı.

İstanbul’un en kapsamlı sanat kurslarından biri olan Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV), yeni dönemde 40’tan fazla branştakapılarını sanatseverlere açtı. ESEV 2015 – 2016 Eğitim Yılı Açılış Töreni, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi ‘nde gerçekleşti. Törene; AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ahmet Hamdi Çamlı ve Şirin Ünal, İBB Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, Belediye Başkan Yardımcıları, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenci ve veliler katıldı.

İstanbul Büyükşehir BelediyesiMehteran Takımı kültür merkezinin girişinde seslendirdiği marşlar ile törene renk kattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kültür merkezinde ney ve bağlama eğitimi gören kursiyerlerin sınıflarına giderek kurs hakkında bilgi aldı.

ESENLER’E RUH KATIYOR

ESEV’in faaliyetlerini anlatan tanıtım videosunun izlenmesinin ardından başlayan programda ilk konuşmayı Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. ESEV’in Esenler için önemine dikkat çeken Göksu, “Bir şehri şehir yapan ne kadar sanat ürettiği ve tükettiğidir. ESEV bu açıdan Esenler için çok önemli ve değerlidir” dedi. İlçedeki kültür – sanat yatırımlarının gençlere katkılarından bahseden Göksu, “Esenler’de 20 bin çocuğumuz gençlik ve sanat merkezlerinde eğitim alıyor. ESEV’de 2 bin 500 çocuğumuz eğitim görüyor, buradan 10 bin çocuğumuzu mezun ettik. ESEV, Esenler’e nefes, estetik ve ruh katan bir merkez” diye konuştu.

ESENLER EN İYİSİNİ HAK EDİYOR

Göksu’nun konuşmasının ardından AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ahmet Hamdi Çamlı ve Şirin Ünal da, Esenler’in Türkiye’nin huzuru ve istikrarı için çok katkısı olduğunu bu açıdan Esenler’in en iyi hizmetlere layık olduklarını söylediler.

YENİ BİR UFUK ÇİZİLİYOR

Türkiye’nin artık geleceğe umutla baktığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Değişik branşlarda eğitim alacak yavrularımız kendi kabiliyetlerini geliştirecekler. Geliştirdikleri bu kabiliyet ile kendilerine yeni bir ufuk çizecekler. Siz sadece fiziki yapısını geliştirirseniz, onu dengeleyecek bir takım değerleri vermezseniz onun fiziksel yapısı hiçbir şey ifade etmez. Bu manada bu kültür merkezleri son derecede önemlidir. Büyük şehirlerde insanlarımızın kendi yaşam alanları içerisinde günlük yaşantıların dışında bir başka meşguliyetlere ihtiyacı var” dedi.

FARKINDALIK KAZANDIRIYOR

Kültür merkezlerinin çocukların gidebilecekleri üçüncü adres olduğunu ifade eden Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Ailesi çocuğunun okulda, eğitim veya kültür merkezinde eğitim aldığını bilecek. Şehirlerdeki çocuklar 10 yaşına kadar kapının önünde, 14 yaşında arka sokakta ama ondan sonra nerede olduğunu bilemezsiniz. Bu şehirler nice yiğitleri yok etmiştir. Bu bakımdan bu gibi yerler çocuklara verecekleri eğitimler ile farkındalık kazandıracaktır. Biz ne kadar kendi değerlerimize sahip çıkarsak o kadar dünya bizi örnek alır.”

GECE TÜRKÜLERLE RENKLENDİ

Konuşmaların ardından ESEV öğretmen ve öğrencileri, protokol üyelerine merkezde kaligrafi, kağıt ve rölyeften kendi yaptıkları tabloları hediye ettiler. Programın sonunda ESEV’de bağlama hocalığı da yapan Türk Halk Müziği Sanatçısı Ömer Çelik de Türkiye’nin dört bir yanından seslendirdiği türkülerle geceye renk kattı.

40’TAN FAZLA BRANŞTA EĞİTİM

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde hizmet veren ESEV’de, Esenler halkına bağlamadan kemana, ebrudan minyatüre, tiyatrodan diksiyon kursuna kadar 40’tan fazla sanat dalında eğitim veriliyor. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerden 8 yaş üzerindeki tüm Esenlerliler ücretsiz olarak yararlanabiliyor. ESEV, 7’den 70’e her yaş grubuna kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılma imkânı sunuyor. 2011 yılında kurulan ESEV’de bugün 2 bin 500 kişi eğitim görüyor. Merkezden 4 yılda 10 bin Esenlerli mezun oldu.

Diğer Haberler