Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Nisan 2019

ABONE OL

Esev’den Toplumsal Mesaj

ESEV yağlı boya ve karakalem kursu öğrencilerinin natürmort, soyut resim ve karakalem çalışmalarından oluşan "Nefha" sergisi, sanatseverlerle buluştu.

ESEV yağlı boya ve karakalem kursu öğrencilerinin natürmort, soyut resim ve karakalem çalışmalarından oluşan “Nefha” sergisi, sanatseverlerle buluştu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Esenler Sanat Evi (ESEV) yağlı boya ve karakalem kursu öğrencileri tarafından hazırlanan ve çeşitli temalar üzerine çalışılarak hazırlanan “Nefha” resim sergisi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı. Yoğun bir ilginin gösterildiği serginin açılışı, ESEV Genel Koordinatörü Abdülbaki Kömür, ESEV Resim Eğitmeni Kader Peker ve ESEV öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

VERİMLİ BİR DÖNEM OLDU

Serginin açılışında konuşan ESEV Resim Eğitmeni Kader Peker, öğrencilerini sezon boyunca çalışarak birbirinden değerli eserler ortaya koyduklarını söyleyerek, “Öğrencilerim başlangıçta hiçbir şey bilmiyordu, teknik anlamda bilgileri eksikti. Çıkan sonuca baktığım zaman bizim için verimli bir dönem olduğunu söyleyebilirim. Tüm öğrencilerim buraya resim yapmaktan ziyade tedavi görmeye, kafalarını rahatlatmaya geldiklerini söylüyor. Bu eserleri ortaya çıkarabilmeleri beni çok mutlu etti” dedi. Sergiye ismini veren ‘nefha’ kelimesinin ruha üflenilen nefes anlamına geldiğini aktaran Peker, “Allah herkese kendi vasıflarından bir tanesini vermiş. Biz sanatçılara da yaratıcılık özelliğinden üflemiş. Biz de bunu ortaya çıkarmak için sergimize böyle bir isim verdik” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER EFE’Yİ UNUTMADI

Çeşitli yaş aralığında 100 öğrencinin farklı disiplinlerde 140 eserinin yer aldığı sergide, toplumsal sorunlara dikkat çekmek amacıyla “Kadına Şiddet”, “Çocuk Gelinler” ve “Filistin’e Dokunma” gibi temalar üzerine çalışıldı. Ayrıca sergide, geçen sezon ESEV yağlı boya ve karakalem kursu öğrencisi olan ve Sinop’ta boğularak hayatını kaybeden 10 yaşındaki Efe Yasin Taş’ın anısına bir bölüm ayrıldı. Alanda, Efe’nin kişisel eserlerinin yanı sıra arkadaşlarının Efe’ye ithafen yaptıkları çalışmalar da yer alıyor.

27 NİSAN’A KADAR AÇIK

“Nefha” resim sergisi 27 Nisan Cumartesi gününe kadar Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Diğer Haberler