Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Şubat 2018

ABONE OL

Eserleriyle, İbrahim Hakkı Hazretleri

Tasavvuf müziği sanatçısı Agâh, "Erenler Mektebi"nde, Osmanlı aydınlarından alim, sûfi ve şair İbrahim Hakkı Hazretleri'nin bestelenmiş güftelerini icra etti.

Tasavvuf müziği sanatçısı Agâh, “Erenler Mektebi”nde, Osmanlı aydınlarından alim, sûfi ve şair İbrahim Hakkı Hazretleri’nin bestelenmiş güftelerini icra etti.

Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu’na özel olarak hazırlanan “Erenler Mektebi” programında her ay Anadolu’nun bir gönül eri anılarak, güfteleri icra ediliyor. Otağ-ı Hümayun’da düzenlenen programda, Marifatnâme eseriyle tanınan alim, sufi ve şair İbrahim Hakkı Hazretleri anıldı.

Programa İbrahim Hakkı Hazretleri’nin “Ey Yaradan Allah Dil Sana Bendedir Ya Allah” isimli eserini icra ederek başlayan tasavvuf müziği sanatçısı Agâh, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hayatından da bahsetti. Yetmişten fazla esere imza atan İbrahim Hakkı Hazretleri’nin güftelenmiş eserlerini icra eden Agâh, Erzurum’da doğan ve Tillo’da olgunlaşan İslam alimi İbrahim Hakkı Hazretleri’nin fen, astronomi, matematik ve anatomi gibi pozitif bilimlerin yanında sosyal ve beşeri ilimler alanında da birçok eser kaleme aldığını vurgulayarak, şiirlerini “İlahi-name” adıyla da bilinen Divan’ında topladığını söyledi.

Marifetname adlı eseriyle insanlara önce çevrelerindeki eşyayı daha sonra kendilerini ve en sonunda da Allah’ı bildirmeyi amaçladığını söyleyen Agâh, programda İbrahim Hakkı Hazretleri’nin; “Ey Gönül Sendedir Ol Kaf-i Kanaat’”, “Şol Cennetin Gülzarına”, “Hak Şerleri Hayreyler” ve “Kerim Allah Rahim Allah” isimli eserlerini icra etti.

Diğer Haberler