Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Eylül 2011

ABONE OL

Esenlerli kadınlara yeni umut

KADEME (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) projesinin tanıtım töreninde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bu proje ile kadın istihdamına yeni bir boyut kazandırmış oluyoruz” dedi.

Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş hayatına katılması amacıyla KADEME (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) projesinin tanıtım töreni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun katıldığı bir törenle start aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde bulunan Otağ-ı Hümayun’da gerçekleşen projenin tanıtım törenine; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bazı milletvekilleri, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek,  İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu katıldı. Proje danışmanı Sare Aydın’ın  proje hakkında yaptığı sunumla başlayan programda,  proje ile ilgili kısa bir tanıtım filmi gösterildikten sonra programın açılış konuşmasını yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’de yaşayan kadınlar için çok farklı bir projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Esenler’in sosyal dokusu ile ilgili programa katılanlara bilgi veren Göksu, İstanbul’un tam ortasında yer alan Esenler’in nüfus yoğunluğunun beşte birinin öğrenci olduğunu belirtti. Esenler’de göreve geldiğinde işe sosyal, kültürel dönüşümle başladıklarını söyleyen Göksu, İstanbul’un en gelişmiş ilçesinde ne varsa  Esenler’de de olması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. 

Şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik bütünleşmesinin tamamlanması için bir çok projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Göksu, EDİM hayır market projesini hatırlatarak, yoksullara verdikleri EDİM kart ile her ay toplam 2 bin yoksul aileye baktıklarını söyledi. Esenler’de aç ve açıkta kimsenin sabahlamadığını söyleyen Göksu, bir başka proje olan ESKAM Kariyer Merkezi projesi sayesinde de bugüne kadar 4 bin 750 kişinin istihdam edildiğini belirtti. ESKAM aracılığıyla işsizlerin derdine derman olmak için çare aradıklarını ifade eden Göksu, “Bir baba çocuğu için nasıl kapı kapı dolaşıp iş arıyorsa biz de Esenler’deki her bir iş arayan vatandaşımız için iş arıyoruz” dedi. İstihdamla ilgili önemli bir soruna da dikkat çeken Göksu,  iş imkanları olmasına rağmen çalışmak istemeyen “profesyonel yoksullar” olduğunu söyledi. 

Kadın istihdamına yeni boyut kazandırdık

Esenler’de yeni istihdam alanları sağlanacağını kaydeden Göksu, Esenler’deki kadınların büyük kısmının gereken eğitimleri almadan, sosyal güvenceden yoksun bir şekilde varlıklı ailelerin evlerine hizmet için yardımcı eleman olarak gittiklerini söyledi. “Bu proje ile kadın istihdamına yeni bir boyut kazandırmış oluyoruz” diyen Göksu, “Bir toplumu tebessüm ettirmek istiyorsanız, kadınları tebessüm ettirmeniz gerekir” dedi. Kademe projesinin 4 aşamadan oluştuğunu anlatarak konuşmasına devam eden Göksu, “Proje ile  Esenler’deki  işsiz kadınların profillerini çıkartacağız. O profillere göre kadınlarımız eğitim alacaklar ve eğitimlerini tamamladıktan sonra istihdam edilecekler. Daha sonraki aşamada ise;  projeyi sürdürülebilir duruma getireceğiz” diye konuştu. Göksu, konuşmasını projeye destek veren herkese teşekkür ederek tamamladı.

Yüksek: Kadın istihdamının artırılması şart

Göksu’nun ardından konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek ise; Türkiye’de kadınların 1950’lerden sonra kırsal kente göçün getirdiği kentleşme sonucunda iş gücü piyasasında yer almaya başladığını söyledi. Kadınların ekonomik anlamda güçlendirilmesi  ve toplumsal yaşamda kadın erkek eşitliğinin sağlanması için kadın istihdamının arttırılmasının şart olduğunu belirten Yüksek, kadın istihdamına yönelik projelerin gelecek için umutlu olduklarını söyledi.

Mutlu: İstihdam için mesleki eğitim meselesi çözülmeli

Programda konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise; kadınlar için çok özel ve güzel bir projenin hazırlandığını söyledi.  Projeyi desteklediğini söyleyen Mutlu, Esenler Belediye Başkanı ve belediye çalışanlarının kendisini heyecanlandıran, umutlandıran ve sevindiren bir yaklaşım gösterdiğini belirtti. Ülkemizdeki en temel meselelerden birinin eğitim olduğunu ifade eden Mutlu, iyi eğitim görenlerin istihdam anlamında,  iyi eğitim görmeyenlerin önüne geçtiğini söyledi. İstihdam probleminin çözülmesi için mesleki eğitim meselesinin çözülmesi gerektiğini vurgulayan Mutlu, KADEME ile kadınların istihdamına önem verildiğini belirtti. Esenler Belediyesi’nin ürettiği tüm projelere yürekten destek verdiğini söyleyen Mutlu, “Bu projeye dâhil olacak hanımefendileri tebrik ediyorum” dedi.

Toplumsal barış, toplumsal kalkınmayla bağlantılı

Programda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de kadın istihdamına yönelik yapılan projelerin çok değerli olduğunu belirterek projeyi Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen KADEME projesi için emeği geçenlere teşekkür etti. Küreselleşen bir dünyada yerel çalışmaların öneminin daha da arttığını belirten Şahin, toplumsal huzur ve barışın, toplumsal kalkınma ile doğru orantılı olduğunu, toplumsal kalkınmada kadını, erkeği, yaşlısı, genci, engellisi, sağlamıyla herkesin yer alması gerektiğini belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yapısı hakkında bilgi veren Şahin,  toplantının çok önemli olduğunu belirterek, “60 kadının iş bulması demek, 60 evin işine, evine, ekmeğine kavuşması demek, çoluğun çocuğunun yüzünün gülmesi, dua almak demek. Bizim çok önemli bir işimiz var. Devletin parasıyla milletin duasını almak gibi çok önemli bir koltukta oturuyoruz ve bunun hakkını vermek gibi üzerimizde büyük bir sorumluluk ve emanet olduğunu düşünüyoruz. Bunun hesabının da çok daha zor olduğunu bilerek, bu şuurla devam etmemiz gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.M eslek edindirme kurslarının önemine işaret ederek, konuşmasına devam eden Şahin, “Bir taraftan ‘Her işi yaparım ağabey’ diyen gençlerin olduğu bir Türkiye’yi tek başına kalkındırmamız mümkün değil.  Mesleksizlik işsizliğin en büyük temel nedeni. Şiddet, sokak çocukları, töre ve namus cinayetleri gibi birçok sorundan söz ediyoruz ama onlar bir sonuç. Eğitimde fırsat eşitliği, ekonomik kalkınmada fırsat eşitliğini sağlamak, istihdamdaki kadın-erkek iş gücünü artırmak durumundayız. Sosyal devlet olmak koruyucu hekimlik gibi ailenin, testi kırılmadan, yangın çıkmadan, can çıkmadan, yaşam hakkı sona ermeden yanında olmayı gerektiriyor. Onun için bakanlık tüm Türkiye’yi kuşatacak Aile Sosyal Destek Uzmanlığı gibi yeni bir projenin alt yapısını hazırlamak ve kamuoyu ile paylaşmak üzereyiz.” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Göksu, Bakan Fatma Şahin’e günün anısına plaket takdim ettikten sonra protokoldekilere KADEME rozetlerini tek tek taktı.

 

Diğer Haberler