Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Kasım 2016

ABONE OL

Esenlerli Kadınlar Kendi İşinin Patronu

Anne Üniversitesi mezunu annelerin de aralarında bulunduğu Esenlerli girişimci kadınlar, kendi işlerinin patronu oldular.

Anne Üniversitesi mezunu annelerin de aralarında bulunduğu Esenlerli girişimci kadınlar, kendi işlerinin patronu oldular.

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün Kalp Kadın Platformu işbirliğinde Esenlerli kadınlar için düzenlediği “Finansal Okuryazarlık” seminerinin ardından girişimci kadınlar bir de uygulamalı atölyede eğitim aldılar. Para Durumu Eğitmeni Cansu Aydemir, kadınlara kurmak istedikleri işlerle ilgili “İş Planı” eğitimi verdi. Aralarında Esenler Belediyesi’nin 2012 yılında hayata geçirdiği Anne Üniversitesi’nde “Girişimcilik ve İş Kurma” dersleri alan annelerin de bulunduğu eğitimlerde kadınlar, hayallerindeki işi kurmak için önemli adım attılar ve sertifikalarına da kavuştular.

BAYAN KUAFÖRÜNDEN GÜZELLİK MERKEZİNE

Parayı değerlendirmeyi sevdiğini söyleyen 50 yaşındaki girişimci anne Sevim Tercanlı, “Açıköğretimden Maliye okuyorum. Para işleriyle haşır neşirim. Birikimlerimle bir bayan kuaförü açtım, yeni amacım da güzellik merkezi açmak. Parayı doğru değerlendirebilmem ve hayallerimi gerçekleştirebilmem açısından bu eğitimler bana çok faydalı oldu” diye konuşuyor.

YURTDIŞINA İĞNE OYASI SATIYOR

Hedefleri Türkiye sınırlarını aşan 36 yaşındaki Kadriye Eşiyok da, internet üzerinden satış yapıyor. Kadriye hanım, “Anne Üniversitesinde aldığım eğitimler ufkumu açtı. Yaptığım iğne oyası ve havlu işlemelerini internet üzerinden iletişime geçtiğim insanlara gönderiyorum. Sadece Türkiye değil şu anda Dubai’ye de satış yapıyorum. El emeği ürünlerimi, açacağım e-ticaret sitesi üzerinden satmayı planlıyorum. İş kurma ve girişimciliğin püf noktalarını öğrenmem, beni hedeflerime daha hızlı ulaştıracak” diyor.

O ARTIK KENDİ İŞİNİN PATRONU

Diplomasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın elinden alan Anne Üniversitesi’nin ilk mezunlarından Raziye Sevahilli, kendi işinin patronu oldu bile… Esenler Kemer Mahallesi’nde kendisine ait bir tekstil atölyesi var…

İşlerini büyütmek isteyen Raziye Hanım, “İş Planı ve İş Geliştirme” konularında KOSGEB sertifikası da aldı. Kendi işinin patronu olma yolunda ilk adımı Anne Üniversitesi’nin afişini gördüğünde attığını söyleyen Raziye Sevahilli, “İlkokul mezunuyum. Bir gün yolda yürürken Esenler Belediyesi’nin Anne Üniversitesi projesinin afişini gördüm. Üniversite okumak içimde bir ukteydi, bu vesileyle Anne Üniversitesi’ne başvurdum ve birbirinden faydalı eğitimler aldım. Girişimcilik üzerine aldığım eğitimler kendi işimi kurma heyecanlarımı hayal olmaktan çıkardı ve yola koyuldum. Yapamayacağımı söyleyenler de oldu ama inancım hiç kırılmadı. Bir dükkan tutup 2 makineyle açtığım tekstil atölyemde 10 makine ve 10 elemanımla, bir aile gibi çalışıyoruz. Önceden inşaat işiyle uğraşan eşimle birlikte 3 yıldır kendi dükkanımızı işletiyoruz. İnşallah işleri daha da büyüteceğiz” diye konuşuyor.

Diğer Haberler