Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Aralık 2015

ABONE OL

Esenlerli İzciler Sarıkamış’ı Isıttı

Esenlerli izciler, Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılında 3 bin 100 metre yükseklikteki Allahuekber Dağı’na çıkarak, eksi 40 derece soğukta 90 bin şehidi saygıyla andı.

Esenlerli izciler, Sarıkamış Harekatı’nın 101. yılında 3 bin 100 metre yükseklikteki Allahuekber Dağı’na çıkarak, eksi 40 derece soğukta 90 bin şehidi saygıyla andı.

Esenler Belediyesi Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü üyesi izciler, 1914 yılında 90 bin askerimizin donarak şehit düştüğü 3 bin 100 metre yükseklikteki Allahuekber Dağı’na çıkarak şehitlerine karşı vefa borcunu yerine getirdi.22-27 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Allahuekber Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı’na katılan Esenlerli izciler, 5 gün boyunca Kars- Sarıkamış’ta donarak hayatını kaybeden şehitleri anmak için gerçekleştirilen etkinliklere katıldı.Kampa; İzcilik Kulübü liderleri Ziya Çandır, Abdullah Hacıdoğan ve izciler katıldı.

ATALARINI YÂD ETTİLER

İzciler kamp öncesinde Erzurum’da bir araya geldi. İzciler, Kars Kapı Şehitliği’ni ziyaret ederek, dualarla atalarını yâd etti. İzciler, Kars Kapı Şehitliği’nde dualar ederek, karla kaplanan şehit mezarlarını temizledi. Atalarını yâd eden izciler, daha sonra Erzurum’un Şenkaya ilçesine otobüslerle hareket ettiler. Gaziler Köyü’nün 100 yıl önce Sarıkamış Harekâtı ile alınmasının ardından 85’inci Alay sancağının, köy camisindeki minareye çekilişi temsili olarak canlandırıldı. Gaziler Jandarma Komutanlığı’ndan Mehmetçikler Alay Sancağı’nı minarede dalgalandırdıktan sonra bir asker ezan okudu. Daha sonra törene katılanlar Bardız Şehitliği’ne giderek dualar ettiler.

EKSİ 40 DERECEDE KAMP KURDULAR

Esenlerli izciler, Sarıkamış şehitlerini anmak için, her yıl olduğu gibi bu yıl da, Allahuekber Dağları’na yaklaşık 5 saat süren bir tırmanış yaptı. Hava sıcaklığının gece -40 dereceyi bulduğu dağlarda açtıkları çadırlarda uyudular.İzciler zirvede şehitlerin kabirleri başında dualar okudular.

MANEVİ HAZ DUYDUK

Allahuekber Dağı’nda manevi olarak büyük haz aldıklarını belirten izciler, “Atalarımızın dedelerimizin bin türlü zorluklara nasıl katlandıklarına da şahit olduk. Biz üşütmez kıyafetler içinde üşürken, dedelerimizin eldivensiz, paltosuz, potinsiz çorapsız buralarda nasıl zorluklar içinde savaştıklarını birebir yaşadık. Şehitlik mertebesi en yüksek mertebe ama Allah bize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bu etkinliğe katılmamız için bize maddi manevi destek veren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya da teşekkürlerimizi sunarız” diye konuştular.

Diğer Haberler