Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Mart 2014

ABONE OL

Esenlerli Gençler Hayal Edip Kazanacak

Esenler Belediyesi, “Gençlerle Baş Başa” projesini hayata geçirdi. Projeyle Esenlerli 85 bin öğrenciye çeşitli hediyeler dağıtılacak ve daha yaşanabilir bir Esenler için neler yapılabileceği konusunda en iyi fikri projelendiren öğrenci ödüllendirilecek.

Esenler Belediyesi, “Gençlerle Baş Başa” projesini hayata geçirdi. Projeyle Esenlerli 85 bin öğrenciye çeşitli hediyeler dağıtılacak ve daha yaşanabilir bir Esenler için neler yapılabileceği konusunda en iyi fikri projelendiren öğrenci ödüllendirilecek.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Esenlerli öğrencilerin motivasyonunun arttırılması ve geleceğe dair hayallerine ulaşmaları yolunda rehber olunması amacıyla “Gençlerle Baş Başa” projesini hayata geçirdi. Projenin tanıtım programı, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun da katılımıyla Esenler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti. Programa Başkan Göksu’nun yanı sıra; Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Esenler Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Burhan Şentürk, Esenler Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Ahmet Tağman, bazı belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın başında bir teşekkür konuşması yapan okul temsilcisi Betül Kırımcı, “Bizlere maddi ve manevi her türlü destekte bulunan Belediye Başkanımız’a ve Meclis Başkanımız’a, bize eğitimimiz için böylesi fırsatları sağladıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan da, Başkan Göksu’ya Esenler’de eğitim için yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür ettikten sonra “Esenler’de 3 yıl önce ne imam-hatip lisesi, ne imam-hatip öğrencisi vardı. Şu an Esenler’de 7 bin imam-hatip öğrencisi mevcut. Hedefimiz önümüzdeki yıl 10 bini geçmek” diye konuştu.

4 AŞAMALI BİR PROJE

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Gençlerle Baş Başa” projesinin 4 aşamadan oluştuğunu ve ilkokulları, ortaokulları ve liseleri ilgilendiren bir çalışma yaptıklarını söyleyerek, bu aşamaları tek tek açıkladı. Esenler’de 15 bin 7 ve 8. sınıf öğrencisine “Çoklu Zekâ Testi” uyguladıklarını belirten Göksu, “Bir çocuk gelecekte neyi tahayyül ediyorsa, kendi tahayyülüyle beraber kabiliyeti örtüşüyor mu, kendi yeteneği ne doğrultudaysa çocuklarımızı ona göre hazırlayalım istiyoruz” dedi. İlkokul öğrencilerinin kendilerinden kalemlik istediklerini söyleyen Göksu, 35 bin kalemlik setini bu öğrencilere dağıtacaklarını kaydetti. Lise öğrencilerine de kitap dağıtacaklarını aktaran Göksu, “Lise öğrencilerimize Cumhuriyet tarihini çok iyi anlatan ve aslında çok iyi bir gelecek tahayyülü veren Ali Fuat Başgil’in “Gençlerle Baş Başa” kitabını dağıtıyoruz. 1 kitap, 1 kalem dağıtıyoruz. Neden 1 kitap, 1 kalem? Çünkü hayat, kitap ve kalemle başlar. Bizi Yaratan bize önce ‘oku’ demiş ve kalemle de ‘yaz’ demiş. Onun için kitap ve kalem dağıtıyoruz” diye konuştu.

HAYAL ET KAZAN

4 aşamadan bir diğeri “1453 Genç 1453 Lider” projesinden de bahseden Göksu, “Geleceğin liderleri bu milletin çocuklarından çıkacak” diyerek, “Esenler’de ben hayatta şunu olmak istiyorum diyen hangi öğrencimiz varsa, biz onun elinden tutmak istiyoruz. Yani geleceğin liderlerini yetiştirelim. Biz Osmanlı’dan miras kalmış, büyük bir devletin bekâsını oluşturan bir milletin çocuklarıyız ve yeryüzünde ne kadar haksızlık ve zulüm varsa bunu ortadan kaldıracak millet bu milletin çocuklarıdır” şeklinde konuştu. Göksu projenin son ayağı olan “Esenler 2023’ü Hayal Et Kazan” başlıklı formların da lise öğrencilerine dağıtılacağını kaydetti. Göksu, Esenler Belediyesi’nin 1453 Genç Lider Projesi’nde yer almak isteyen ve “2023 yılında nasıl bir Esenler hayal ediyorsunuz?” sorusunu en iyi şekilde cevaplayarak projelendiren öğrencinin de ister yurt içi ister yurt dışı eğitimiyle ödüllendirileceğini söyledi.

TABLET PC’LER 24 MART’TA

Esenler’de eğitim ve kültür altyapısında önemli çalışmalar kaydettiklerini ve bu çalışmalara aralıksız devam edeceklerini ifade eden Göksu öğrencilere, “Siz hayatta ne olmak istiyorsanız biz sizin ayağınızın altında köprü olmaya hazırız. Çünkü biz sizin gözünüze baktığımızda geleceğimizi görüyoruz, geleceğin aydınlık Türkiye’sini görüyoruz” dedi. Göksu, konuşmasının sonunda Esenler’deki okullarda 24 Mart’tan itibaren Tablet PC’lerin dağıtılmaya başlanacağını da sözlerine ekledi.

ÖĞRENCİLER MUTLU

Konuşmaların ardından Başkan Göksu, öğrencilere kalemlik seti, çocukların anlayacağı bir dille yazılmış, Esenler’i anlatan ’“Esenler’in Çocukları” dergisi, ve Ali Fuat Başgil’in kaleme aldığı “Gençlerle Baş Başa” kitabını ve “Esenler 2023’ü Hayal Et Kazan” başlıklı formları dağıttı. Göksu ayrıca ilçede 15 bin 7 ve 8. Sınıf öğrencisine uygulanan “Çoklu Zekâ Testi”nin sonucuna göre en başarılı olan öğrencileri de tek tek tebrik etti. Öğrencilerle hatıra fotoğrafı da çektiren Göksu, önce öğretmenlerle, ardından da bütün sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti ve Belediye’den bir istekleri olup olmadığını sordu.

Diğer Haberler