Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Mayıs 2021

ABONE OL

ESENLER’DE KADİR GECESİ’NE ÖZEL PROGRAM

Esenler, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni, Şehir Ekranı TV’de yayınlanan özel programla idrak etti. 4 kişiye umre ziyaretinin hediye edildiği programda Kur’an’ı Kerim ve dualar okundu, Mescid-i Aksa’dan yapılan canlı bağlantıyla yaşanan zulüm gözler önüne serildi.

Esenler Belediyesi tarafından geleneksel olarak her yıl Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen Kadir Gecesi’ne özel “10 Bin Hatim 100 Bin Dua” programı, Covid-19 nedeniyle bu yıl da çevrim içi yapıldı. Muhsin Kara ve Fatih Turgut’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, okunan hatimler için Hatm-i Şerif duası yapıldı. Esenler Belediyesi Başkanı M. Tevfik Göksu ve Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin’in konuk olduğu gece, Esenler Müftüsü Osman Yazıcı hocanın okuduğu dualarla devam etti.

Programda ayrıca İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki cemaate saldırıp ses bombası atmasıyla gerçekleşen zulmü, Mouhammed İsmael anlattı. İsmael,Mescid-i Aksa’dan programa çevrim içi bağlanarak “Müslümanlar, bu konuda bilinçli olmalı ve buraları daha sık ziyaret etmeli” dedi.

 

ŞEHİR GÖNÜLLERE GİRMEKTİR

 

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, herkesin Kadir Gecesi’ni tebrik ederek, “Ramazan hayatımızın bütün evrelerini kuşatıyor. Ramazan ayında insanın içindeki hüzünler bertaraf oluyor. İnşallah Ramazan’ın iklimini bayram geldiğinde arınmış olarak hayatımızda ikame ettiririz. Bizim bu yılki Ramazan mottomuz arınmak. Cenab-ı bizleri bu Ramazan’da arınanlardan eylesin” dedi.

Etkinlikleri gerçekleştirirken şehrin dayanışmasına ve tanışmasına vesile olduklarını belirten Göksu, “Hacı Bayram Veli, şehri tarif ederken ‘şar gönüllere girmektir’ der. Şehir gönüllere girmektir. Şehir gönüllerine girmenin yolu da onlarla iletişim kurmaktır. Bir taraftan şehrin gönlüne girmek için şehirliyi buluşturmak ve tanıştırmak gerekiyor. Biz bu anlamda Esenler’de yaptığımız sosyal ve kültürel etkinliklerle beraber evinde oturan şehirliyi mekanlara ve meydanlara taşıdık. Böylece şehirli birbirleriyle tanıştı. Pandemi döneminde insanları mekanlara getiremediğimiz için onlara dijital ortamlarda ulaşmaya çalıştık. Geçtiğimiz ay 8 milyon 900 bin kişiye ulaştık” ifadelerini kullandı.

 

AF VE MAĞFİRET GECESİ

 

Programa katılan Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin ise şunları kaydetti:

“Bu gece meleklerin yeryüzünü kuşattığı ve fecre kadar selametin, emniyetin, huzurun ve bereketin olduğu af ve mağfiret gecesidir. Bu gece aynı zamanda gizlenen bir gecedir. 27. gece alimlerin rivayetine dayanılarak ekseriyetin söylediği bir görüştür ama bu gece kesin beyan edilmemiştir. Dolayısıyla son 10 günde tek gecelerde her birini Kadir Gecesi imiş gibi bu hikmete binaen gizlemiştir” şeklinde konuştu.

4 KİŞİYE ÇEKİLİŞLE UMRE ZİYARETİ 

Gecenin sonunda noter huzurunda yapılan çekilişle 4 kişiye umre ziyareti hediye edildi. Dünyanın dört bir yanından katılımın gerçekleştiği çekilişte izleyiciler heyecan dolu anlar yaşadı.

Diğer Haberler