Öneri ve Talep Formu

Esenler halkı, 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin yıl dönümünde Dörtyol Meydanı’nda demokrasi nöbeti tuttu.

Eklenme tarihi 16 Temmuz 2021

ABONE OL

ESENLER’DE DEMOKRASİ NÖBETİ

Esenler Belediyesi’nin, 15 Temmuz hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde düzenlediği "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri Programı”nda Esenler halkı, Dörtyol Meydanı’nda demokrasi nöbeti tuttu.

15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca düzenlenen hain darbe girişimine karşı Esenler halkı da tüm Türkiye ile beraber vatanını savunmuştu. Kahramanlık destanının yazıldığı o uzun geceyi unutmamak için Esenler Belediyesi, ihanetin beşinci yıl dönümünde bir dizi anma programı düzenledi. Programa, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu Esenler Kaymakamı Adil Karataş, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda kapsamında ilk olarak Esenler’deki şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek şehitlerimizin ruhu için dualar okundu. Dörtyol Meydanı’nda Kur’an-ı Kerim tilavetinin yapıldığı anma programında, 15 Temmuz’a ilişkin belgesel yayınlandı. Belgesel gösterimi sırasında vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. Programda, belgesel gösterimi sonrasında kahramanlık türkülerinin seslendirildi.

BIRAKTIĞINIZ EMANETİ KİMSEYE ÇİĞNETMEYECEĞİZ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 15 Temmuz kahramanlarının haklarının ödenmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Bütün sınırlarımızda, memleketin her bir köşesinde, göğsünü vatanı, milleti için canını, kanını ortaya koyan bütün şehitlerimize bu meydandan söz veriyoruz. Bugün anlamlı bir gün. Cuma gecesi 15 Temmuz’un devriyesi. El Bab’ta şehit düşen şehidimize de, Afrin’de şehit düşen şehidimize de, dağlarda şehit düşen, 15 Temmuz’da şehit düşen şehitlerimize de söz veriyoruz bıraktığınız emanete sahip çıkacağız. Ve bıraktığınız emaneti kimseye çiğnetmeyeceğiz. Siz ve biz bu topraklarda var olduğumuz sürece hangi hain pusu kurarsa kursun Allah’ın izniyle kurdukları oyun onların başına yıkılacaktır çünkü bu milletin, bu topraklarında yerin üstü kadar yerin altı da zengindir. Bu toprakların her bir yeri şehadet kanıyla bezenmiş ve her bir zerresi kanla bedellendirilmiş topraklardı” ifadelerini kullandı.

ÖLÜME ŞEHADET DİYE KOŞAN BİR ÜMMETİN ÇOCUKLARIYIZ

Türkiye’ye düşmanlık besleyenlere seslenen Başkan Göksu, “Biz işgalci değiliz alnımızın teri, emeğimizle, yüreğimizle topraklarımıza sahip çıkan inanmış insanlarız. Biz köleliği kabul etmeyiz. Özgürlüğümüz için malımızı, canımızı vermeye dünden hazırız. Ölüme şehadet diye koşan bir ümmetin çocuğuna siz ne yapabilirsiniz. Bizi sizin Coni’lere, Hans’lara benzetmeyin, biz korkmayız. Çünkü bizim İstiklal Marşımız ‘Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ diye başlayan bir İstiklal Marşı’dır. Biz sadece eğilmeyi secde de yaparız onu da, Rabbimize karşı olduğu için yaparız. Bize düşmanlık besleyenlere söylüyorum, yeniden kendinizi gözden geçirin, yeniden kararlarınızı gözden geçirin hangi oyunu kurarsanız kurun; 15 Temmuz’da o tankların üzerine çıkan hain kahpeler nasıl yerle bir edildiyse, milletin kendisine emanet silahları millete yönelten o hainler nasıl yerle bir edildiyse aynı tezgahı kuranlar aynı akıbete uğrayacaklardır” şeklinde konuştu.

 

Diğer Haberler