Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Şubat 2013

ABONE OL

Esenler Oscar’a Film Hazırlayacak

Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel Kalkınma Modeli Projesi’nin tanıtım töreninde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Projeyle Esenler’de çekilen bu filmlerin uluslar arası film yarışmalarında ödül aldığını, hatta Oscar’a aday olduğunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel Kalkınma Modeli Projesi’nin tanıtım töreninde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Projeyle Esenler’de çekilen bu filmlerin uluslar arası film yarışmalarında ödül aldığını, hatta Oscar’a aday olduğunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

Esenler Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle “Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel Kalkınma Modeli Projesi” ni hayata geçirdi. Projeyle birlikte Esenler’de yaşayan dezavantajlı gençlerin de içinde bulunduğu 18-24 yaş aralığındaki gençler, hayatlarının ve Esenler’in filmini çekecek. Projenin tanıtımı için Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul Kalkınma Ajansı Proje Sorumlusu Gökhan Çoban, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Feyzullah Sert, Belediye Başkan Yardımcıları, Başkan Danışmanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Projeyi tanıtan kısa bir sinevizyon gösterimiyle başlayan programda konuşan İstanbul Kalkınma Ajansı Proje Sorumlusu Gökhan Çoban, Kalkınma Ajansı hakkında bilgi verdikten sonra Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel kalkınma Modeli Projesi ile gençlerin yaratıcı sinema aracılığı ile yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını, bilgi, beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

 Çoban, gençler aracılığı ile ortaya çıkarılacak olan filmin, bölgemizin kültürel değerlerinin ülkemizde ve uluslararası ortamlarda tanıtılmasının sağlanması ve bölgemizin prestijinin artırılması hedeflenmektedir.

GENÇLERE FIRSAT SUNMAYI HEDEF EDİNDİK

Çoban’ın ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise;  projeyle birlikte Esenlerli gençlerin yeteneklerini ortaya çıkarma fırsatı bulacağını söyleyerek, “Bugün bir insanın hayatında en önemli şeylerinden bir tanesini, hayatının filmini çekebileceği bir zemini oluşturmak için ilk startı verdiğimiz gün. Hani bir insanın başına bir şey geldiği zaman şöyle derler ya, ‘hayatım bir anda sinema şeridi gibi gözümün önünden geldi, geçti’. İşte Esenler’de bu konuda üretim yapmak isteyen, bir şeyler söylemek isteyen ya da artist olmak isteyen her kim varsa belediyemiz, kalkınma ajansımızla birlikte Esenler’deki gençlere yeni bir fırsat sunmayı kendisine hedef edindi” dedi.

OSCAR’A ADAY FİLMLER ÇIKACAK

“İnşallah biz bu projeyle beraber Türk sinemasına önemli katkılar sunacağız” diyen Göksu, “Bu proje, gerek işin mutfağında çalışacak elemanı yetiştirmek, gerekse kameranın önünde oynayacak artistleri yetiştirmek için çok önemli bir fırsatı ortaya çıkartacağını düşünüyorum.  Resmi startı bugün vermemize rağmen müracaat sayımız 100’ü geçmiş” dedi. Başkan Göksu, “Esenler’de çekilen bu filmlerin uluslar arası film yarışmalarında ödül aldığını, hatta Oscar’a aday olduğunu hep birlikte göreceğiz. Hedefimiz büyük, gideceğimiz yol uzun. Ben inanıyorum ki,  nice senaristlerimiz, oyuncularımız bu projeyle ortaya çıkacak” şeklinde konuşarak projeyi yürütenlerin önüne de bir hedef koydu.

BİLGİLİ: SİNEMA HAYATIN KENDİSİ

Programda konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili de, “Başkanım beni arayıp, (böyle bir proje var katılır mısınız?) dediğinde Esenler ise,  tabi ki dedim” dedi. “Sinema hayatın kendisidir” diyen Bilgili, “Eğer sinema, marjinal insanların hayatını genel hayata tanıtmaksa biz böyle bir sinema fikrine katılmıyoruz. Sinema, hayatın hakikaten kendisidir. Onun için Esenler Belediye Başkanını gerçekten yürekten tebrik ediyorum. Çünkü sinema hayatın kendisidir yaklaşımını benimseyen bir fikir projesi olarak bunu görüyoruz ve gerçekten tebrik ediyorum” diye konuştu. İstanbul Kalkınma Ajansı’na da teşekkür eden Bilgili, hayata geçen projeden ciddi ürünler beklediklerini vurgulayarak, “ Herkes kendi filmini çekecek. Bir çok arkadaşımızı sinema sektörüne kazanmış olacağız. Ama çıkan ürünler de bizim bir kazancımız olacak” dedi. Bu projenin tam bir kültürel sorumluluk proje olduğunu ifade eden Bilgili, emeği geçen herkese teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından program, Belediye Başkanı Göksu’nun İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Bilgili’ye ve İstanbul Kalkınma Ajansı Proje Sorumlusu Gökhan Çoban’a günün anısına teşekkür plaketi ve çiçek takdim etmesiyle sona erdi.

Diğer Haberler