Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Eylül 2020

ABONE OL

Esenler ‘Ödünç Evi’ İle Bir Geleneğini Daha Yaşatıyor

Esenler Belediyesi ödünç alıp- verme kültürüne "Ödünç Evi" projesi ile hayat verdi.

15 Temmuz Millet Bahçesi’nde kurulan Ödünç Evi ile iğneden ipliğe, kitaptan oyuncağa, toptan kağıt bardağa kadar ihtiyaç duyulan birçok eşya 7’den 77’ye Esenler halkına emanet edildi. Esenlerliler, Ödünç Evi ile bir geleneği daha yaşatarak birlikte paylaşacak.

 

Çocuklar Uçurtma Yapıyor, Çiçek Ekiyor, Dikiş Öğreniyor

15 Temmuz Millet Bahçesi’ne gelen tüm vatandaşlar top, uçurtma, tek kullanımlık örtü, çay, tabure gibi piknik araç gereçlerini kolaylıkla temin ediyorlar. Ödünç Evi’nde kurulan atölyelerde her cumartesi çocuklar, uçurtma ve çim adam yapmayı,dikiş dikmeyi ve çiçek ekimini öğreniyor. Daha sonra yapımını öğrendikleri ürünler çocuklara hediye ediliyor. Ödünç Evi’nin hemen yanında konumlanan bisiklet tamircisi ise 15 Temmuz Millet Bahçesi’ne bisikletle dolaşmaya gelenlere ücretsiz hizmet veriyor. Aynı zamanda satranç oynamak isteyenlere satranç seti, kıyafetlerinde sökülme olanlara iğne iplik veriliyor. Bağlama, filüt ve gitar gibi müzik aletlerini kullanmak isteyenler istedikleri enstrümanı alıp kullanabiliyor.

 

Ödünç Evi’nde Yok Yok

Ödünç Evi’nde kitap, defter, kalem, tuz, oyun setleri, tamir seti, iğne iplik, satranç, enstrümanlar, hamak, bardak, tabak, çatal, bıçak, top, ilk yardım seti, tek kullanımlık örtü, maske ve dezenfektan gibi eşyalar yer alıyor. Kimlikleri karşılığında aldıkları eşyaları 15 Temmuz Millet Bahçesi sınırları içerisinde dilekleri gibi kullanıyorlar.

 

Ödünç Evi Vatandaşlarımızın İhtiyaçlarına Karşılık Veriyor

Bir park gezisi yada piknikte ihtiyaç duyulabilecek her şeyin Ödünç Evi’nde bulunduğunu söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu şu ifadeleri kullandı:

” 15 Temmuz Millet Bahçesi çok fazla ziyaretçisi olan bir yer. Burada insanların acil yardıma ihtiyaçları olduğu noktalar fark ettik. Telefonlarının şarjı bitebiliyor, çocukların bisikletleri arıza yapabiliyor, oynayacak araç gereçe ihtiyacı duyuluyor, piknik malzemelerinde eksikler olabiliyor. Biz de bir daha eve gidip gelmesinler diye 7’den 77’ye bir park gezisinde ve piknik yerinde ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi ödünç olarak alabilecekleri bir tezgah açtık. Neye ihtiyaçları varsa alıp kullanıp tekrar geri getiriyorlar. Bunu yaparken de en dikkat ettiğimiz şey pandemi süreci içerisinde olduğumuzdan verilen ürünü dezenfekte ettikten sonra ertesi gün veriyoruz. O ürünü aynı gün içinde başka bir vatandaşımıza vermiyoruz. Genelde gelen misafirlerimiz gün boyunca burada kaldıkları için ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi burada bulabiliyor.”

 

Amaç Dayanışmayı ve Tasarrufu Öğrenmek

“Ödünç Evi günlük hayatımızda kaybetmememiz gereken değerleri hatırlamamıza vesile oluyor” diyen Başkan Göksu, “Yapmak istediğimiz şeyin özeti aslında hem dayanışmayı hem de tasarrufu öğrenmek. Parka gelen diğer çocuklarda oyunlar görüp özenen çocuklarımız buraya gelip aynı oyun ve oyuncaklardan alıp keyifli vakit geçirebiliyor. Çocuklar arkadaşlarıyla paylaşmayı, dayanışmayı öğreniyor. Günlük hayatımızda insanlara ihtiyaç duydukları, ödünç vermemiz ve paylaşmamız gereken bir takım değerlerin olduğunu öğretmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler