Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Mayıs 2018

ABONE OL

Esenler Nekbe’ye Sessiz Kalmadı

Esenlerliler, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail'in, duruma karşı çıkan Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliama tepki gösterdi.

Esenlerliler, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in, duruma karşı çıkan Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliama tepki gösterdi.

Filistinlileriçin zorunlu göç, yağma ve katliamların simgesi olan “Nekbe”nin (Büyük Felaket), 70’inci yıl dönümü münasebetiyle Uluslararası Kudüs ve Filistin Destek Birliği ve Esenler Belediyesi birlikte “Geri Dönüş Çadırı” kurdu. Esenler’deki çadırdan Gazze’de bulunan çadırlara yapılan canlı bağlantılarla orada yaşanılanlar bir bir anlatıldı. Zor ve sıkıntılı günler yaşadıklarını söyleyen Filistinliler, “Ne olur bizim sesimiz olmaya devam” edin diye yalvardılar.

KARDEŞ BİLDİKLERİMİZ DÜŞMANLIK EDİYOR

Dörtyol Meydanı’nda kurulan Geri Dönüş Çadırı’ndaki program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Burada konuşan Beytülmakdis Öncüler Derneği Kudüs Akademisi Başkanı Ahmed Harara, bundan tam 70 yıl önce milyonlarca Filistinli’nin zalim çetelerin baskısıyla yurtlarını terk etmek zorunda kaldığını söyledi. 15 Mayıs 1948 tarihinin Filistinliler için büyük bir felaket olduğunu belirten Harara, “O gün biz Filistinliler için büyük bir felaketti, Nakba idi. O gün biz bir felaket yaşadık fakat bugün o felaket kat kat büyüyerek karşımıza çıktı. Bugün İslâm ülkelerinin yöneticileri, sözüm ona Müslüman ülkelerin liderleri bize ihanet ederek, düşmanlarımız ile iş birliği yaparak bize yaşamış olduğumuz felaketlerin daha büyüğünü yaşatıyorlar. Kardeş bildiklerimiz bizleri düşmanlarımıza terk ediyorlar. Bu bizim için daha acı, daha büyük bir felakettir” diye konuştu.

ENDİŞELİ DEĞİLİZ, ALLAH BİZİMLE BERABERDİR

Etkinliğe Gazze’den görüntülü canlı bağlantıyla katılan Filistin Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Jamal Ahmad Alıkeili ise Gazze’de hassas günler yaşadıklarını söyledi. Gazze’deki insanların 12 yıldır açık hava hapishanesinde yaşadıklarını vurgulayan Alıkeili, “12 yıldır günün büyük bölümünde elektrik yok. Sularımız içilmez durumda. İçeriye hiçbir şekilde malzeme girişi mümkün değil. İçerideki insanlar dışarı çıkmak istediklerinde çıkarmıyorlar. Gazze 12 yıldır büyük ve kötü bir abluka içerisinde yaşama ve hayatta kalma mücadelesini sürdürüyor. Bugün bizlere yapmış oldukları zulümler, baskılar onların gücü elinde bulundurması sizi yanıltmasın. Bizler endişeli değiliz. Bizler şunu çok iyi biliyoruz ki Allah bizimle beraberdir. Siz Türkiyeli kardeşlerimize bizim yanımızda olduğunuz için en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, Filistin ve NEKBE ile ilgili fotoğraf ve grafik sergisi de yer aldı.

Diğer Haberler