Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Aralık 2015

ABONE OL

Esenler Mevlana’yı Andı

Mevlana Celaleddin-i Rumi, Şeb-i Arus programları kapsamında Esenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir dizi etkinlikle Esenler'de anıldı.

Mevlana Celaleddin-i Rumi, Şeb-i Arus programları kapsamında Esenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir dizi etkinlikle Esenler’de anıldı.

Mevlana Celaleddin-i Rumi, “Düğün Gecesi” olarak adlandırıldığı ölümünün 742’nci yıl dönümü münasebetiyle Esenler’de anıldı. Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü ile İstanbul Şems ve Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen anma programı Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

MEVLÂNA’DAN SÖZLER SERGİSİ

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Hakk’a kavuşma gecesi Şeb-i Arus için gerçekleştirilen anma programı “Mevlâna’dan Sözler Sergisi”nin açılışı ile başladı. Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu ve İstanbul Şems ve Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Muammer Aydın’ın açılış kurdelesini kesmesinin ardından davetliler, Mevlâna’nın birbirinden özel sözlerinin olduğu sergiyi gezdiler. “Mevlâna’dan Sözler Sergisi” 21 Aralık Pazartesi gününe kadar açık kalacak.

ALLAH’A DOST OLALIM

Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki Kazım Türker Konferans Salon’unda küçük semazenlerin sema gösterisi ile devam eden anma programında, Mevlana’yı anlatan kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra İstanbul Şems ve Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Dernek Başkanı Muammer Aydın bir konuşma yaptı. Sergideki Mevlana sözlerini tatbik eden herkesin Allah’a dost olabileceğini ifade eden Muammer Aydın, “Mevlana’nın hayatını ailemize ve kalbimize nakletsek yine Allah’a dost oluruz. Şunu unutmayalım ki Mevlana da bir insandı. Biz niçin Mevlana olamıyoruz? Niçin biz Allah’a dost olamıyoruz? Mevlana ne yaptı da biz ne yapamıyoruz. Teveccüh namazı, zikir, Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutmak, uzlete çekilmek, Duha Namazı lazım. Bunları yaptıkça hayattan tat alırız” dedi.

MEHMET KEMİKSİZ’DEN KONSER

Programın son bölümünde Tasavvuf Müziği Sanatçısı Mehmet Kemiksiz, Mevlana’nın sözlerinin yer aldığı eserlerden oluşan bir konser verdi. Davetliler sanatçıya hep bir ağızdan eşlik etti.

Diğer Haberler