Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Temmuz 2014

ABONE OL

Esenler Mahmut Sami Efendi’yi Andı

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu anlattığı Anadolu’yu Mayalayanlar programına ilgi büyüktü. Programda AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da vatandaşlarla bir araya geldi.

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu anlattığı Anadolu’yu Mayalayanlar programına ilgi büyüktü. Programda AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da vatandaşlarla bir araya geldi.

Esenler Belediyesi’nin Dörtyol Meydanı’nda düzenlediği Ramazan etkinliklerinin 12. gününde Anadolu’yu Mayalayanlar programı yine büyük ilgi gördü. AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları’nın da katıldığı gecede Mahmut Sami Ramazanoğlu Hocaefendi anıldı. Hicret ettiği Medine’de 1984 yılında Hakk’ın rahmetine kavuşan Ramazanoğlu’nu, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay anlattı.

MİSAFİRİ SEVERDİ

Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu anlatan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “1925 yılında medreselerin kapatılmasıyla memleketi Adana’ya dönerek ilim alanında hizmet vermeyi tercih eden Mahmut Sami Ramazanoğlu, kendi ailesinden kalan mirası kabul etmeyerek kendi kazandığı parayı kullanarak yaşamayı tercih etmişti. Misafir ağırlamayı çok seven bir zat olan Ramazanoğlu, kendisini ziyarete gelen insanlarla vakit geçirmeyi çok severdi. Az yemek yer, insanlara da çok yemek yemenin zararlarını anlatırdı. Kimseye kızmayan bir yapısı vardı. Sorulan sorulara güzellikle cevap verir, asla gönül kırmazdı” diye konuştu.

MEDİNE’DE VEFAT ETMEK İSTERDİ

Mahmut Sami Ramazanoğlu Hocaefendi’nin Peygamber Efendimiz’i çok sevdiği için 1979 yılında Medine’ye hicret ettiğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “O’nun en büyük isteği Medine’de vefat etmekti. Bunun için 1979’da Medine’ye hicret etti. 1984 yılına kadar orada güzel hizmetlere imza attı. Orada bulunan insanlara da ilim öğretti ve 1984 yılında Medine’de vefat etti. Sami Efendi Cennet’ül Bâki Mezarlığı’na defnedildi” dedi.

BU ÜLKENİN ÇİMENTOLARI

Anadolu’yu Mayalayanlar programının önemine vurgu yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu “Zalimlikle geçinenler, Müslüman kanı dökenler bu Ramazan’ın rahmetinde kendi kanlarında boğulacaklar inşallah. Bizler Müslümanız. Filistin’de, Suriye’de Irak’ta acı çekilirken tarafsız olduğumuzu söyleyemeyiz. Biz Filistin’de ki Irak’taki Suriye’deki kardeşlerimizin tarafındayız. Biz Anadolu’yu Mayalayanları işte bunun için anıyoruz. Onlar bu toprakların çimentosu. Onların sayesinde bu ülke sapasağlam duruyor. Allah iyi ki bu toplumlarda bu insanları çıkarttı. Onlar çıkmasaydı bu toplumu kim mayalayacaktı? Allah onlardan razı olsun” şeklinde konuştu.

SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ

AB eski Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da, Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen Ramazan etkinliklerine katıldı. Ortadoğu’da yaşanan katliamlara sessiz kalınmaması gerektiğini belirten Bağış, “Bizler bugüne kadar hep mazlum kardeşlerimizin yanlarında olduk. Bugüne kadar bizi susturmak isteyenler, darbelere teşebbüs edenler oldu. Onlar bizim bu susmayan tavrımızdan, Müslüman kardeşlerimize sahip çıkmamızdan rahatsızlardı ancak biz susmadık, susmayacağız” ifadelerine yer verdi.

DEMİRCİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Ramazan etkinliğinin sonunda Tasavvuf Müziği Sanatçısı Mustafa Demirci sahne aldı. Söylediği ilahilerle alanı dolduran vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşatan Demirci, izleyenlerden de büyük beğeni aldı.

SAHUR İKRAMI GİRESUN’NDAN

AB eski Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Dörtyol’daki Ramazan programının ardından Anadolu Sokağı’ndaki yöresel dernekler standına geçti. Misafirler, burada Esenler Giresunlular Derneği’nin sahur ikramına iştirak etti.

Diğer Haberler