Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Haziran 2014

ABONE OL

Esenler Kent Konseyi Toplandı

Esenler Kent Konseyi '2014 yılı 2. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Derdimiz, yaşadığımız şehirden gurur duyabileceğimiz bir şehri inşa etmektir" dedi.

Esenler Kent Konseyi ‘2014 yılı 2. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Derdimiz, yaşadığımız şehirden gurur duyabileceğimiz bir şehri inşa etmektir” dedi.

Kent vizyonunun geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması amacıyla yılda 2 kez yapılan Esenler Kent Konseyi 2014 2. Toplantısı, Birlik Mahallesi’ndeki yeni Belediye Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, İlçe Emniyet Müdürü Erol Öztaş,Esenler Müftüsü Halil Şekerci, Belediye Başkan Yardımcıları ve siyasi partilerin temsilcileri, yerel derneklerin sorumluları, muhtarlar, kanaat önderleri ile çok sayıda Kent Konseyi üyesi katıldı. Esenler Belediye Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkanı Ömer Çetinkaya’nın başkanlığında gerçekleşen toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

SİYASET ARENASINA DÖNÜŞMEMELİ

Toplantı’nın açılış konuşmasını yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kent Konseyi’nin şehir için beyin fırtınası yapması gerektiğini belirterek, “Kent Konseyi kanaat önderi niteliğinde olabilecek, sivil toplum örgütlerinin ya da kamu birimlerinin bir araya gelerek şehrin geleceğine ait beyin fırtınası yaptıkları bir şura heyetidir. Her 6 ayda 1 düzenli olarak toplanılması istenilen kent konseylerinin en önemli özelliği de şura heyeti niteliğinde olmasıdır. Kent Konseyi’nde üretilen proje, Belediye Meclisi’ne havale edilebilir. Yani şehir yönetimine katılım anlamında, ileri demokrasinin hayata geçmesi anlamında çok önemlidir; ancak kent konseyi siyaset arenasına dönüşmemelidir” dedi.

GURUR DUYABİLECEĞİMİZ ŞEHİR

Kent Konseyi’nin şehrin geleceğine ait beklentisi olanların beklentilerini söyleyebileceği bir ortam olduğunu ifade eden Başkan Göksu, “Biz de icra olarak o beklentileri gerçekleştirelim ve şehri kalkındıralım. Bu açıdan Kent Konseyi’nin aktif olarak hayat bulmasını ve gayret edip çalışmasını arzu ederiz. Konseyde üretilen bir proje önümüze gelirse biz o projeyi hayata geçirmeyi isteriz. Biz Kent Konseyi’ni önemsiyoruz. Bunun için ben Kent Konseyi Üyesi arkadaşlarımdan, siyasi partilerden sivil toplum temsilcisi arkadaşlarımıza kadar, her kim ki bu şehre bir katkı sunmak istiyorsa, bilsinler ki bu şehre o katkıyı biz onunla sunmaya hazırız. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil; bizim derdimiz bu şehirde hem insanca yaşayabileceğimiz, onurla yaşayabileceğimiz ve yaşadığımız şehirden gurur duyabileceğimiz bir şehri inşa etmektir” şeklinde konuştu.

BAYRAMDAN ÖNCE YERLEŞECEKLER

5 yıldır Esenler’e hizmet ettiklerini kaydeden Göksu, “Bu 5 yılda Esenler’in en temel fiziki sorunları çözüldü. Dün Esenler’de olmayan, birçok tesise kavuştuk. Kentsel dönüşüm yapılamaz denilen Esenler, bugün öncü ilçe oldu. Dönüşüm konusunda çok önemli mesafe kat ettik. Turgutreis’te konutlar tamamlandı, Oruçreis’te Ramazan Bayramı’ndan önce vatandaşlar tamamlan dönüşüm konutlarına yerleşecek. Havaalanı Mahallesi’ndeki dönüşüm çalışmalar devam ediyor. Bu dönem otopark, spor altyapısı ve dönüşüm dönemi olacak. Bu dönemde çalışmalarımıza bu yönde ağırlık vereceğiz” diye konuştu.

Başkan Göksu’nun konuşmasının ardından Genel Kurul dilek ve temenni bölümüyle devam etti. Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Ayşe Özhan 6 adet yazılı önerge verdi. Toplantı, konsey üyelerinin Esenler’e dair talep ve önerilerini dile getirmesinin ardından sona erdi.

Diğer Haberler