Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Ocak 2015

ABONE OL

Esenler Kara Kışa Hazır

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM tarafından yoğun kar yağışı uyarısı ile birlikte Esenler Belediyesi elverişsiz hava şartları nedeniyle oluşabilecek sorunlar için tüm önlemleri aldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM tarafından yoğun kar yağışı uyarısı ile birlikte Esenler Belediyesi elverişsiz hava şartları nedeniyle oluşabilecek sorunlar için tüm önlemleri aldı.

Balkanlar ve Karadeniz üzerinden geldiği belirtilen Sibirya kökenli soğuk ve yağışlı hava uyarısı, Esenler Belediyesi’ni harekete geçirdi. Meteoroloji’den gelen yoğun kar uyarısı üzerine belediye bünyesinde ilgili birimlerden oluşan bir kriz masası kuruldu. Kriz masası sorumluları ile bir toplantı yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, alınan tedbirleri ve yapılan hazırlıkları tek tek dinledikten sonra, “Kar yağışı sebebiyle yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa en acil şekilde müdahale etmek durumundayız. Ulaşımın açık tutulmasından hasta nakline, çatı uçmalarından elektrik ve doğalgaz sıkıntılarının giderilmesine, sokakta kalmışlara kadar her konuya en hızlı şekilde müdahale edeceğiz. Hatta sokak hayvanlarının barınması ve beslenmesine de destek olacağız. Bu doğrultuda ekiplerimiz, 24 saat esasına göre çalışacaklar” talimatı verdi.

ANINDA MÜDAHALE

Fen İşleri Müdürlüğü tuzlama ve yol açma ekipleri, 24 saat boyunca ilçenin belli noktalarında hazır bekletilecek. Ekipler, kar yağışı başladığı andan itibaren öncelikle ana caddelerde buzlanmaya karşı tuzlama ve yol açma çalışmaları yürütecek. Hava şartları normale dönene kadar teyakkuz hali devam edecek. Başkan Yardımcısı Nihat Karataş’ın koordinatörlüğünde, Fen İşleri, Temizlik İşleri, Destek Hizmetleri, Zabıta, Veteriner, Basın Yayın, Sosyal Yardım, Park ve Bahçeler ile Sağlık İşleri Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili müdürlüklere bağlı ekipler, olağanüstü hava şartları devam ettiği sürece nöbet tutacak. 6 tuzlama aracı, 6 kamyonet, 7 iş makinesi, 1 greyder ve yeterince personel, kışın olumsuz etkilerini minimize etmek için sürekli görev başında olacak. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tuzlama araçları da Esenler’in an arterlerinde görev yapacak. Kar yağışı ile birlikte kapanma olasılığı olan güzergâhların açık tutulması için 1.000 ton tuz hazır bekliyor.

ESTİM 24 SAAT HİZMETTE

Hava muhalefetinden olumsuz etkilenen vatandaşlar, Esenler Belediyesi bünyesinde 24 saat aralıksız hizmet veren Esenler Toplumsal İletişim Merkezi’nin (ESTİM) 444 00 73 numaralı telefonunu arayabilirler. Bildirilen problemler, buradan hemen gerekli birimlere iletilecek ve çözüm üretilecek.

HEP BİRLİKTE HAZIR OLALIM

Esenler halkını karlı havaya göre araçlarını hazırlıklı tutmaları, mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanmalarını, kar lastiklerini takmalarını ve trafik kanuna göre araçlarında olması gereken tüm aparatlarını bulundurmalarını tavsiye eden Göksu, “Ayrıca soba yakan vatandaşlarımızı da dikkatli olmaya davet ediyorum. Gece uyurken sobaya kömür atmamaları ve bacalarını temiz tutmalarını tavsiye ediyorum. Eğer hep birlikte hazırlıklı olursak kışın olumsuz etkilerinden daha az etkileniriz. Belediye – vatandaş işbirliğinde bu kışın külfetlerini en aza indirip, nimetlerinden yararlanmaya çalışacağız” dedi.

Diğer Haberler