Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Ocak 2019

ABONE OL

Esenler Kanını Bağışlıyor

Esenler Belediyesi, ağır kış şartlarının Kızılay'ın kan stoklarını olumsuz etkilemesi ve ilik nakli bekleyen lösemi hastası 3.5 yaşındaki Öykü Arin ile diğer lösemi hastası çocuklar için "İyilik Senin Kanında Var" sloganıyla kan bağışı kampanyası başlattı.

Esenler Belediyesi, ağır kış şartlarının Kızılay’ın kan stoklarını olumsuz etkilemesi ve ilik nakli bekleyen lösemi hastası 3.5 yaşındaki Öykü Arin ile diğer lösemi hastası çocuklar için “İyilik Senin Kanında Var” sloganıyla kan bağışı kampanyası başlattı.

Ülke genelinde yaşanan ağır kış şartlarının, Türk Kızılayı’nın kan stoklarını da olumsuz etkilemesi ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın Twitter hesabından “ACİL DUYURU! Yurt genelinde; kan stoklarımız azaldı, kan ihtiyacımız arttı. Kış şartları nedeni ile kan bağışı sayılarımızda ciddi düşüş var. Her gün hastalarımız için 9.000 ünite kan bağışı almak zorundayız. Sizleri Kızılay Kan bağış noktalarımıza bekliyoruz” çağrısı üzerine Esenler Belediyesi ile Kızılay Esenler Şubesi, “İyilik Senin Kanında Var” sloganıyla kan bağışı seferberliği başlattı.

ÖYKÜ’YE HAYAT OLMAK İSTİYORLAR

İlik nakli bekleyen lösemi hastası 3.5 yaşındaki Öykü Arin ve diğer lösemi hastası çocuklar için de kan toplanan amacıyla başlatılan bağış kampanyasına Esenlerli ilkokul öğrencilerinden de büyük destek geldi. Tuna Mahallesi’ndeki Şehit Emrah Sağaz İlkokulu’nda başlatılan kan bağışı kampanyasına minik öğrenciler de; ellerinde “Kan Bağışı Hayat Kurtarır”, “Öykü’ye Hayat Ol” dövizleri, dillerinde “İyilik Senin Kanında Var” sloganlarıyla destek verdiler.

Esenler Kaymakamı Adil Karataş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, kampanyada kan veren bağışçıları yalnız bırakmadılar. İkili, bağışçılarla bir araya gelerek teşekkür etti.

HER OKULDAN 150 ÜNİTE KAN BAĞIŞI BEKLİYORUZ

Daha önce yapılmış kan bağışı kampanyalarından farklı olarak kampanyayı vatandaşların ayağına getirdiklerini söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Kaymakamlığımızın ve Belediyemizin destek verdiği kan bağışı kampanyamız bu yıl burada okulumuzda başladı ve bütün okullarımızda devam edecek. Ortama her okulumuzdan 150 ünite kan bağışı bekliyoruz. Bizim gibi özellikle genç nüfusu yüksek ilçelerimize önemli bir iş düşüyor. Esenler Belediyesi olarak kan bağışı konusunda Kızılay’a katkı sunan ilçelerden bir tanesiyiz. İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde son sirkülasyonu en yüksek olan caddelerden bir tanesi de Davutpaşa Caddesi. Burada yapmış olduğumuz kan bağışı kampanyalarında ciddi sayısı kan topluyoruz. Bu sefer yapmış olduğumuz organizasyonun ciddi bir boyutu, kampanyayı bütün kardeşlerimizin ayağına getiriyoruz” diye konuştu.

KANI SADECE İNSAN ÜRETİYOR

“Kan, dünyada fabrikada üretilmeyen nadir şeyler bir tanesi, sadece insan tarafından üretiliyor” diyen Göksu, “Böyle bir organizasyonla hayırlı bir hizmet yapmış olduğumuzu düşünüyorum. En verimli şekilde hayata geçirerek bir yaraya merhem, bir derde deva, bir hastaya şifa olmak üzere bu kampanyayı başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Göksu, yakın zamanda kendisinin de kan bağışında bulunduğunu da belirterek Esenlerli vatandaşları kan vermeye davet etti.

İLK BAĞIŞ KAYMAKAM KARATAŞ’TAN

Kan bağışı kampanyasına destek vermek için gönüllü olarak kan bağışında bulunan Esenler Kaymakamı Adil Karataş, “Vatandaşlık görevimi yapıyorum, daha önce de iyi bir kan bağışçısıydım. Böyle bir şeyi duyunca da hemen koşup geldim” dedi. Kan bağışı yapmayan vatandaşlara seslenen Karataş, “Özellikle tavsiye ediyorum. Kan bağışı ilk başta kalp riskini yüzde 80 azaltıyor. Aynı zamanda birçok hastalığın iyileşmesine neden olduğu gibi, kan ve hücreler yenileniyor” ifadelerini kullandı.

Kan bağışı kampanyası, Esenler’deki diğer okullarda ve meydanlarda devam edecek.

Diğer Haberler