Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Mart 2014

ABONE OL

Esenler’in Yaşlıları Yalnız Değil

Esenler, yaşlılarını yalnız bırakmıyor ve "Kimsesizlerin Kimi" olmaya devam ediyor...

Esenler, yaşlılarını yalnız bırakmıyor ve “Kimsesizlerin Kimi” olmaya devam ediyor…

Fikriye Yüksel, Neriman Gülçubuk, Muharrem Vatansever, Ayten Özkan, Rahmi-Emine Gör… Onların kaderleri birbirine çok benziyor. Uzun yıllar bıraktılar geride, iyisiyle kötüsüyle bugün de hatırlayacakları anılar… Onlar şimdi kimi kimsesi olmadan, hayatlarının sonbaharını yaşıyorlar. Hepsinin ilkbaharında farklı istekleri olmuş olsa da, sonbaharlarından bekledikleri ortak; iman, sağlık, huzur, güleryüz, bir ses ve bir kulak…

ONLAR “KİMSESİZLERİN KİMİ”

Yaşlıların ve yalnızların her zaman ve mekânda yanında olan Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü de Esenler’in yaşlılarını ve yalnızlarını kaderine terk etmiyor. Müdürlük personeli, ilçede çalınmadık kapı bırakmıyor ve “Kimsesizlerin Kimi” projesi kapsamında her gün yalnızlığa terk edilmiş yaşlıları evlerinde ziyaret ediyor. Bugüne kadar binlerce evi gezen Sosyal Yardım İşleri personeli, 18 – 24 Mart Yaşlılar Haftası nedeniyle ilçedeki yaşlıları öğrencilerle birlikte ziyaret etti.

ÇOCUK – YAŞLI BİR ARADA

İlk olarak Engin Can Güre Ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleriyle beraber 72 yaşındaki Fikriye Yüksel’in, ardından da Neriman Gülçubuk ve Rahmi-Emine Gör çiftinin evini ziyaret eden personel, gittiği evlere yiyecek-içecek temin etti. Yaşlıların güleryüzlü ve sıcak karşılamasıyla karşılanan ekipler, kendilerini yalnız bırakmayan Esenler Belediyesi’ne teşekkür etti.

KABARTMA YAZILIDAN OKUDU

Doğuştan görme engelli Rahmi-Emine Gör çifti de, diğer kader arkadaşları gibi öğrencileri ve müdürlük personelini sıcak bir şekilde karşıladı. Öğrencilerle sohbet eden ve anılarını paylaşan Rahmi Gör, çocuklara görme engellilere özel kabartma yazılı kitabından birkaç bölüm okudu. Gör, öğrencilere “Bu hayatta ne istiyorsanız yapabilirsiniz. Engel diye bir şey yok. En büyük engel, istememek. Bakın, istedikten sonra benim gibi göremeyen bir dedeniz size pek âlâ kitap okuyabilir” tavsiyesinde bulundu.

ÖĞRENCİLERDEN YAŞLILARA İKRAM

Ziyaretler kapsamında Nene Hatun Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencileri de, Esenler’in yaşlıları; Muharrem Vatansever ve Ayten Özkan’ı evlerinde ziyaret etti. Kendi yaptıkları yiyecekleri dedelerine ve ninelerine ikram eden öğrencilere Özkan ve Vatansever de ettikleri dualarla karşılık verdi. “Yaşlılarımızı evlerinde ziyaret etmek, onlara ikramda bulunmak bizim için çok huzur verici bir şey” diyen öğrenciler duygularını, “Allah onlara kolaylık versin. Bizim burada yaptığımız ufak bir şey gibi görünse de aslında onların yüreğine dokunduk. Onlardan aldığımız dualarla gerek hayatımızda gerekse yaklaşan sınavlarımızda başarılı oluruz inşallah” şeklinde ifade etti.

Diğer Haberler