Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Nisan 2012

ABONE OL

Esenler’in Hayalleri Gerçek Oldu

Göreve gelişinin 3. yıldönümünde bugüne kadar yaptığı hizmetlerle ilgili Esenler halkına hesap veren Esenler Belediye Başkanı Göksu, "Bu 3 yıllık süreç bir değişimin öyküsüdür. Bu hikâye bir ilçenin diriliş hikâyesidir. Yoklarla akla gelen bir ilçenin var oluşudur'' dedi.

Göreve gelişinin 3. yıldönümünde bugüne kadar yaptığı hizmetlerle ilgili Esenler halkına hesap veren Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Bu 3 yıllık süreç bir değişimin öyküsüdür. Bu hikâye bir ilçenin diriliş hikâyesidir. Yoklarla akla gelen bir ilçenin var oluşudur” dedi.

Esenler’de bugüne kadar yüzlerce projeye imza atan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 3 yıl boyunca ilçede gerçekleştirdiği hizmetleri kamuoyuyla paylaştı.

Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde Esenler Belediye Başkanı Göksu’nun ev sahipliğinde düzenlenen programa; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları,  Esenler Belediye Meclisi Başkan Vekili Birol Hacıoğlu, AK Parti Esenler İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Giyimkent ve Tekstilkent Yönetim Kurulu Üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, mahalle muhtarları,  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri,  iş adamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Esenler Sanat Evi’nde (ESEV) görevli öğretmenlerinin müzik dinletisiyle beraber yemeklerin yenilmesinin ardından Esenler’de son 3 yıl içinde hayata geçen projelerin anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başlayan programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, görevi geldiği günden bu yana Esenler’de hayata geçen projeleri anlattı. İstanbul’un göbeğinde unutulmuş ve sıkışmış bir ilçeyi ayağa kaldırdıklarını söyleyen Göksu, bugüne kadar sosyal değişim ve yenilik açısından birçok projeye imza atıldığını belirti. Esenler’de  son 3 yılda çok büyük değişimlerin  yaşandığına dikkat çeken Göksu,  ”Bu 3 yıllık süreç bir değişimin öyküsüdür. Bu hikaye bir ilçenin diriliş hikayesidir. Yoklarla akla gelen bir ilçenin var oluşudur” dedi.

İnsanlar geleneklerini devam ettiriyor

Esenler’in Türkiye’nin küçültülmüş bir hali olduğunu, göç alması nedeniyle çeşitli kültürleri barındırdığını ve bu kültürlerle dostça yaşayan bir yer olduğunu kaydeden Göksu, İstanbul’da kaybolmaya yüz tutan manevi değerlerin Esenler’de yaşatıldığını vurguladı. İlçedeki insanların birbirleriyle akrabalık, komşuluk ve hemşehrilik bağlarının halen devam ettiğini ifade eden Göksu, ilçenin bu dokusunun zedelenmemesi için gayret ettiklerini belirtti. İstanbul’da 1 kilometre kare alana 13 bin kişinin düştüğünü; fakat Esenler’de aynı alana 68 bin kişinin ayak bastığını anlatan Göksu, ”Mekansal tasarım olarak sorunları olan bu ilçe, insani yönüyle kendini tanıttı. İnsanların sabah işe giderken yüzü gülüyor. Birbirleriyle selamlaşıyorlar. Esnaf birbirine hayırlı işler diliyor. Bu ilçede insanlar, İstanbul gibi bir metropolde moderniteyi kabul etmeyip geleneklerini devam ettiriyor. Bu kültürel çeşitliliğin ve hoşgörünün işaretidir. Ayrıca ilçemizde 522 sivil toplum kuruluşu var. Bu derneklerin varlığı sosyal dayanışmaya katkı sağlıyor” diye konuştu.

Amaç, esenlik dolu bir ilçe Göksu, ilçede göreve başlayışından bu yana fiziksel, sosyal ve kültürel alanda birçok projeye imza attıklarını dile getirerek hastane, sağlık ocakları, askerlik şubesi ve hükümet konağı gibi birçok projenin kazandırıldığını belirterek “Allahın yardımı ve halkımızın dualarıyla bu ihtiyaçları karşılayabildik. Öğrenci yurtlarımız, camilerimiz, okullarımız ve İstanbul’un 2. büyük İtfaiyesi Esenler’de yapılıyor” dedi.  Esenler’de yıllardır şehir efsanesi haline gelen Esenler Hükümet Konağı için İstanbul tarihinde ilk kez İl Genel Meclisi’nde bir ilçenin Hükümet Konağı’nın kamulaştırma kararı çıktığını söyleyen Göksu, Hükümet Konağının temelini attıklarını vurguladı.

“Amacımız Esenleri esenlik dolu bir ilçe haline getirmektir” diyen Göksu, yapılan yatırımlar ile ilçeye ekonomik değerini de yükseltmek istediklerini vurguladı. Esenler’de suç ve suç işleme oranının diğer ilçelere göre en düşük konumda olduğuna dikkat çekerek konuşmasına devam eden Göksu,  “İlçemizi İstanbul’un en huzurlu yerleşimi yapmak istiyoruz. Esenler sosyal ve kentsel dönüşümü en öncü ilçelerden biri.  Biz milletin bedduası için değil duasına hizmet ediyoruz” dedi.

Hedef, Esenler’i cazibe merkezi yapmak İlçede ihtiyacı olan yoksul vatandaşların elinden tutarak  her ay 3 bin ailenin ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyleyen Göksu,  Kardeş Aile, Sevgi Çemberi, EDİM gibi sosyal projeleri hayata geçirdiklerini vurguladı. ESKAM (Esenler Kariyer Merkezi) ile bugüne kadar 5 bin kişiyi istihdam ettiklerini anlatan Göksu, “Yapılan hizmetlerin tümünü halkımız için yapıyoruz. Hedefimiz,  Esenler’i İstanbul’un cazibe merkezi haline getirebilmektir” dedi.

Göksu’nun ardından konuşan AK Parti Esenler İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Esenler’de son 3 yıl içinde çok güzel çalışmaların yapıldığını söyledi.

Programda en son konuşma yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise; ilçede güzel şeylerin yapıldığını görmekten mutlu olduğunu söyledi.

Diğer Haberler