Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Haziran 2011

ABONE OL

Esenler’in en hijyenleri!

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Artık merdiven altı usullerle değil, her şeyin kurallara uygun olarak üretilmiş ürünlerin olduğu Esenler’de yaşamanın hazzını yaşayacağız” dedi.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Artık merdiven altı usullerle değil, her şeyin kurallara uygun olarak üretilmiş ürünlerin olduğu Esenler’de yaşamanın hazzını yaşayacağız” dedi.Esenler’de gıda ile uğraşan tüm iş yerlerini hijyen denetimlerine tabi tutarak, daha sağlıklı bir Esenler için Esenlik Hijyen Projesi’ni (ESHİP) hayata geçiren Esenler Belediyesi, proje kapsamında hijyen kurallarına uyan toplam 26 işyerine ESHİP bayrağı ve sertifikası verdi. Esenler Kültür Merkezi’nde ESHİP bayrağı ve sertifikalarının dağıtımı için düzenlenen törene ; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Belediye Başkan Yardımcıları ve projenin koordinatörü Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Yakup Yeşiltaş ile ilçede hizmet veren çok sayıda esnaf katıldı.  Kokteyle beraber başlayan törende; ESHİP projesini anlatan kısa bir sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “İnsanı hayata en mutlu den şeylerden bir tanesi diktiği ağacın meyvesini yemesi ya da diktiği ağacın gölgesinde oturmasıdır” diyerek konuşmasına başladı. Esenler’de her şeyin daha iyisine, daha güzeline ve en mükemmeline ulaşabilmenin gayreti içinde olduklarını söyleyen Göksu, “Bizim inandığımız değerler ve bizim medeniyetimiz bize her zaman en iyisi ve en mükemmeli, en güzeli ve en temizini  öğretmiştir” dedi. ESHİP projesinin temel hijyen kurallarını içeren ve insanların en sağlıklı şekilde hayatını devam ettirmesi gereken bir kurallar manzumesi olduğunu anlatan Göksu,  2011’in Şubat ayında başlayan proje kapsamında;  ilçede hizmet veren toplam  60 firmanın denetlendiğini ve bunlar arasında  26 firmanın ESHİP sertifikası ve bayrağıyla taçlandırıldığını söyledi.  ESHİP bayrağı almaya hak kazanan 26 kuruluştan 10 tanesinin 100 üzerinden 100 aldığına  dikkat çeken Göksu, denetime tabi tutulan firmaların uluslar arası standartlarda hijyenik olabilmesi için yerine getirmesi  gereken şartlar doğrultusunda  değerlendirildiğini vurguladı.  Göksu,  esnafa verilen sertifikaların 6 ay geçerli olduğuna da dikkat çekerek, 6 sonra ESHİP Sertifikası alan esnafların tekrar hijyen denetiminden geçirileceğini ifade etti.

Peşin ve vadeli satanlar

“Bu projeyle esnaf kendi içinde yarışır hale gelecek” diyen Göksu,  ESHİP bayrağı alan firmaların önümüzdeki ay  Kentim Esenler Gazetesi’nde ilan edileceğini kaydederek, “ESHİP bayrağı alanlar peşin kazananlar gibi olacak.  ESHİP bayrağı almayanlar ise; vadeli satanlar gibi olacak ” dedi. Esnafa hijyen kurallarına uymaları için tavsiyelerde de bulunan Göksu, konuşmasına şöyle devam etti:“Kendi çocuğunuza ikram etmeyeceğiniz bir ekmeği bir başkasına da ikram etmeyin. Hiçbir anne çocuğuna tezgâhın üzerinde fareler gezen bir pastaneden tatlı almaz. Biz kendi iş yerimize hangi ruhla bakıyorsak karşı müşteriye de o ruhla hitap etmeliyiz.  Eğer işinize ruhunuzu koyuyorsunuz, işinize tüm sevgiyi yansıtıyorsanız, bu sevginiz mutlaka müşteriye yansıyacaktır.  İçerisinde sevgi olmayan her bir ürün muhabbetsiz ve bereketsizdir. Biz Esenler’de bu sevgiyle örtülenmiş bütün sokaklarla beraber bereketin gelmesini arzu ediyoruz. Esenler’de insanların birbirlerini aldatmadığı, birbirlerine dostça baktığı ve birbirlerinin açığını arayan değil, birbirlerinin açıklarını kapatan Esenler’in gelişmesine her bir adımıyla katkı üreten kardeşler topluluğu olması için gayret ediyoruz.”

Envanter çıkarıyoruz

Esenler’de her kurum ve kuruluşun esenlik dolu Esenler’e esenlik katkısı üretmesini arzu ettiklerini belirten Göksu, “Artık merdiven altı usullerle değil, her şeyin kurallara uygun olarak üretilmiş ürünlerin olduğu Esenler’de yaşamanın hazzını yaşayacağız” dedi. Esenler’de hayata geçecek olan yeni projeleri de esnaflarla paylaşan Göksu, İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan alınan 600 milyarlık fonla Kadın İstihdamı Projesi çerçevesinde;  Esenler’deki bütün kadınların envanterini çıkartacaklarını ve 30 Haziran 2011 tarihi itibariyle projenin başlayacağını belirtti. Göksu, bu projenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Esenler’de yaşayan engellilerin de envanterini çıkartacaklarını kaydederek, “Engeli kardeşlerimizi engelsiz bir dünyada yaşatmak en büyük arzumuz” dedi.

26 esnafa ESHİP bayrağı

Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise; ESHİP bayrağı ve sertifikası alan esnafı tebrik ederek,  temizliğin önemine dikkat çekti. ESHİP bayrağı alan esnafın, diğer esnafa göre daha temiz ve kaliteli olduğunu hatırlatan projenin diğer esnafa da örnek olması gerektiğini söyledi. Program, Başkan Göksu’nun Kaymakam Madenoğlu ile birlikte ESHİP projesi kapsamında hijyen kurallarını yerine getiren esnaflara sertifika ve ESHİP bayrağı dağıtılmasının ardından sona erdi.

İşte ESHİP Projesi kapsamında sertifika ve bayrak alan esnaflar:1- Gülercan Kafe Gülercan Gıda Nakliye İnş. Ltd. Şti.2- Aydınlar Catering3- Haşimgil Gıda San. Tic. Ltd. Şirketi4- Çetinler Unlu Mam. Gıda San. Tic. Ltd. Şti5- Abdullahoğulları Pastanesi6- Mirhas İskender7- Özüm Sarıyer8- Hacıoğlu Lahmacun9- Tuna Fırın10- Tadım Pide11- Ayanoğlu Börek Salonu12- Metro Kafe 13- Neşe Kardeşler Börek Salonu 14- Murat Börek Salonu 15- Sera Pastanesi16- Enüller Börek Salonu17- Ustam Börek Salonu18- İmren Börek Salonu19- Nida Döner20- Mengeneler Unlu Mamüller21- Ciğerci Basri 22- Ümit Yemek 23- Damla Tatlı Dünyası24- Ünlü Fındıkzade Pastanesi -125- Ünlü Fındıkzade Pastanesi – 2

Diğer Haberler