Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Ağustos 2013

ABONE OL

Esenler’in “bilge”leri Bu Parkta Yetişecek

Esenler Belediyesi “Bilgi Şehri Esenler” projesinin ilk adımı “Bilgi Parkı”nı hayata geçiriyor. Her şeyin oyunla öğrenileceği bu parkta öğrenciler, kinematik öğrenme yöntemlerine uygun olarak dizayn edilmiş araç gereçler kullanacak.

Esenler Belediyesi “Bilgi Şehri Esenler” projesinin ilk adımı “Bilgi Parkı”nı hayata geçiriyor. Her şeyin oyunla öğrenileceği bu parkta öğrenciler,  kinematik öğrenme yöntemlerine uygun olarak dizayn edilmiş araç gereçler kullanacak.

Esenler’i bilginin öncelendiği, mekânların kurgusunun bilgi merkezli olarak yeniden dizayn edildiği ve ilçede yaşayan herkes için bilgi edinme merakının uyandırıldığı bir şehre dönüştürmek için harekete geçen Esenler Belediyesi, Bilgi Şehri Esenler Projesi’nin ilk adımını devreye sokmaya hazırlanıyor.  Esenler Yavuz Selim Parkı’nı bilim parkına dönüştürecek olan Esenler Belediyesi, oyunla bilimi bir araya getirecek. Projenin ilk aşamasında 8 bin metrekarelik Bilim Parkı kurulacak. Daha sonra da parkın içi, okul müfredatındaki Matematik ve Fen Bilimleri konularını kinematik öğrenme yöntemlerine uygun olarak dizayn edilmiş, bilimsel prensiplere dayalı ve bu prensipleri eğlenceli bir şekilde öğreten bilimsel araç gereçler yerleştirilecek.

ÖĞRENCİLER DENEY YAPABİLECEKLER

Açık ve kapalı olmak üzere 2 bölümden oluşacak parkın açık alan kısmında oyun parkı ve botanik bahçesi yer alacak. Kapalı alanında ise branşlara göre ayrılmış sınıflar ve bu sınıfların içinde ise laboratuar ve her branşa göre bilimsel aletler bulunacak. Öğrenciler, aletlerin her birini deneme imkânı da bulacaklar. Çeşitli bitkilerden oluşacak olan Botanik Bahçesi’nde de birçok çeşitli bitkinin yetiştirilmesi sağlanacak.  Bitkilerle proje yapmak isteyen öğrenciler de bu bahçede projelerini rahatlıkla gerçekleştirebilecekler. Her öğrenci kendisine ait bitkinin bakımından sorumlu olacak. Her bitkinin yetişme koşulları ve özellikleri ayrıntılı olarak önlerinde bulunan tabelalarda anlatılacak.

GÖKSU: HERŞEY OYUNLA ÖĞRENİLECEK

Bilim Parkı projesinin geleceğin genç araştırmacı ve bilim insanlarını teşvik etmek anlamında çok önemli olduğunu dile getiren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bilime olan merakı tekrar canlandırmak ve bu bilinci oluşturmak için insanların ilgisini bu yöne çekmek amacıyla, çocuklarımızın hem eğlenebileceği ve aynı zamanda eğlenirken de öğrenebileceği bilim merkezlerine ihtiyacımız var. Bu parkta her şey oyunla öğrenilecek” dedi.  Dünyanın birçok ülkesinde bilime olan merakı daha çok canlandırmak için özellikle genç kuşağın ilgisini bu yöne çekecek bilim merkezlerinin kurulduğunu söyleyen Göksu, “Bilim merkezlerinin eğlenceli hale getirilip daha çok ilgi çekmesi amacıyla bilim parkları daha büyük önem kazanmıştır. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukların ilgilerinin kolayca dağıldığı günümüzde bilimsel objelerle öğrenme en iyi öğrenme metodu olmuştur. Tüm dünyanın da artık benimsediği bu metot, Bilim Parkı’nın da öğrenme metodu olacaktır” diye konuştu.

Diğer Haberler