Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Ağustos 2013

ABONE OL

Esenler İlim Adamlarını Anıyor

Anadolu’yu Mayalayanlar programı kapsamında Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi Esenler’de anıldı. Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’yi anlatan Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Hoca Efendi’nin yetiştirdiği binlerce talebesine ilim adamının ahlâklı ve ihlâslı olmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

Anadolu’yu Mayalayanlar programı kapsamında Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi Esenler’de anıldı. Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’yi anlatan Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Hoca Efendi’nin yetiştirdiği binlerce talebesine ilim adamının ahlâklı ve ihlâslı olmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Anadolu’yu Mayalayanlar programı kapsamında Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi, Esenler Dörtyol Meydanı’nda anıldı. Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan’ın Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’nin hayatını anlattığı programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat, bazı Belediye Meclis üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’nin hayatını anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

KALBİNİN GÜZELLİĞİ YÜZÜNE YANSIMIŞProgramda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Biz Ramazan’da gönül sultanlarımızı Anadolu’yu Mayalayanlar diye anmaya ve anlamaya çalıştık” diyerek söze başladı. Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’nin Türkiye’nin her tarafında yetiştirdiği talebelerle bu toprakların mayalanmasında büyük katkısı olduğunu belirten Göksu, “Allah O’nun talebesi olmayı bana da nasip etti. Kendisinden yaklaşık 1 buçuk yıl hadis dersi aldım” dedi. “Emin Hocamız yüzüne baktığınız zaman Allah’ı hatırladığınız ve O’nun yüzüne baktığınızda gerçekten Allah’ı hatırlayarak yüzüne bakmaktan dolayı zevk aldığınız ve yüzüne baktığınızda size kalbin güzelliğinin yüzün güzelliğine nasıl yansıdığını gösteren çok önemli bir hocamız, çok önemli bir üstadımız” diyen Göksu, “Allah Emin Hocamız gibilerin sayısını çoğaltsın” temennisinde bulundu.

VEFAKÂR VE YARDIMSEVERDİGöksu’nun ardından Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’nin hayatını anlatmak üzere sahneye gelen Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Kur’an okumanın ve okutmanın yasak olduğu bir dönemde Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’nin babası Hafız Mustafa Efendi’nin çocuklarına Kur’an’ı öğrettiğini söyledi. Arslan, Kur’an’a karşı samimiyet kazanmış bir baba tarafından eğitim alan böyle imanlı yürekleri kimsenin yıldıramadığını kaydetti. “Hocamız vefakâr bin insan” diyen Arslan, Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’nin ailesi başta olmak üzere hocalarına ve talebelerine de çok vefalı davrandığını ve hiçbir zaman kimseden yardımını esirgemediğini dile getirdi. Hoca Efendi’nin ilim haysiyetini her şeyden üstün tuttuğunu belirten Arslan, Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi’nin talebelerine ilim adamının ahlâklı ve ihlâslı olmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

İLMİN KAPISINI AÇTIDiyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş da yaptığı konuşmada, “Bize ilmin kapısını açan, ilmin tadını tattıran hocamızla tanıştık, O’nun adı Muhammed Emin Saraç’tı” dedi. “Fatih Camii O’nun sayesinde medrese olma özelliğini devam ettiriyor” diyen Erbaş, programa gösterdikler ilgiden dolayı Esenlerlilere teşekkür etti.

Program, konuşmaların ardından ezgi sanatçısı Mustafa Cihat’ın söylediği ilahilerle sona erdi.

Diğer Haberler