Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Ocak 2013

ABONE OL

Esenler Hamsi Ve Horona Doydu

Rize kültürünü Esenler’de yaşatmak amacıyla düzenlenen 4. Hamsi ve Horon Festivali, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Festivale katılan vatandaşlar, soğuk havaya aldırış etmeden hep birlikte horon teperek, 20 metre uzunluğundaki mangalda ve dev kazanlarda pişirilen hamsileri büyük bir afiyetle yediler.

4 saatte 10 ton hamsi tüketildi…

Rize kültürünü Esenler’de yaşatmak amacıyla düzenlenen 4. Hamsi ve Horon Festivali, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Festivale katılan vatandaşlar, soğuk havaya aldırış etmeden hep birlikte horon teperek, 20 metre uzunluğundaki mangalda ve dev kazanlarda pişirilen hamsileri büyük bir afiyetle yediler.

Esenler Belediyesi’nin Esenler Rize Derneği ile işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlediği  “Hamsi ve Horon Festivali”  renkli ve coşkulu görüntülere sahne oldu. Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleşen festivale; AK Parti İstanbul Milletvekilleri İsmail Safi ve Osman Aşkın Bak, İstanbul Vali Hüseyin Avni Mutlu, Rize Valisi Nurullah Çakır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkan Mehmet Tevfik Göksu, Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Barış Al, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik,  ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli ile vatandaş katıldı. Soğuk havaya aldırış etmeden festival alanında toplanan binlerce vatandaş, 20 metre uzunluğundaki mangalda ve dev kazanlarda kızartılarak pişirilen hamsileri büyük bir afiyetle yediler.

Festival alanında kurulan stantların önünde ekmek arası hamsi alabilmek için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlara, Rize’nin diğer ürünleri çay, bal, helva ve simit de ikram edildi.

PROTOKOLÜN ELİNDEN HAMSİ İKRAMI

AK Parti İstanbul Milletvekilleri İsmail Safi ve Osman Aşkın Bak, İstanbul Vali Hüseyin Avni Mutlu, Rize Valisi Nurullah Çakır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkan Mehmet Tevfik Göksu, Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder diğer protokol üyeleri, mangalın başına geçerek kendi elleriyle vatandaşlara hamsi ikramında bulundu. Hamsi ikramının ardından başlayan festivalin açılış programında konuşan Esenler Rizeliler Dernek Başkanı Barış Al, Rize kendileri için ne kadar önemliyse Esenler’in de o kadar önemli olduğunu söyledi. Esenler’de böyle bir festivali gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Al, “Bu bizim için bir övünç kaynağıdır”  dedi.Al’ın ardından konuşan Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder de böyle bir festivale katılmış olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, organizasyon adına Esenler Belediyesi’ne teşekkür etti.

TÜRKİYE HEYECANINI RİZE’DEN ALIYOR

Festivalde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’in bir güzelliği daha yaşadığına dikkat çekerek, bir tarafta hamsinin heyecanıyla diğer tarafta horonun sıcaklığıyla beraber bu toprakların bereketini ve bu toprağın kardeşliğini Esenler’de Dörtyol Meydanında yaşadıklarını söyledi. Rize’nin memleketimiz için çok önemli bir şehir olduğunu ifade eden Göksu,  “Rize bugün dünya kendi heyecanını, motivasyonunu neresinde bakarsanız bakın, Türkiye’deki heyecandan alıyor. Türkiye de heyecanını Rize’den, Recep Tayyip Erdoğan’dan alıyor” dedi.  Başkan Göksu, Esenler Dörtyol Meydanı’nda diğer yörelere ait festivallerin yapılacağını belirterek, Türkiye’nin kardeşliğini hiçbir gücün bozamayacağını söyledi.Başkan Göksu’dan sonra konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da festivalin kalabalık oluşuna dikkat çekerek bugün adeta Esenler’in festivali değil, bütün İstanbul’un festivalinin yapıldığını söyledi. Rizelilerle gurur duyduklarını belirten Madenoğlu,  birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek, “Birlik ve beraberlik işte bu. Beraber istikbale bakmak işte bu” dedi.

ANADOLUNUN MAYASI BU MEYDANDA 

AK Parti İstanbul Milletvekilleri İsmail Safi ve Osman Aşkın Bak’ın konuşmalarının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Karanoğlu ve Rize Valisi Nurullah Çakır’ın selamlama konuşmalarından sonra  kürsüye kendisi de Rizeli olan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu çıktı. Vali Mutlu,  bir binanın üzerinde yazan  ‘Anadolu’yu mayalayanlar’ yazısına işaret ederek “Anadolu’yu mayalayanlar bu meydana ne kadar çok yakışmış. Kim asmışsa Allah razı olsun. Belki yurdun her köşesine bu yazıyı asmak lazım. Anadolu’yu mayalayanlara selam olsun. Anadolu bir maya. Mayanın içerisinde Karadeniz’den çay, lahana, mısır ekmeği, hamsi, kemençe var. Anadolu’nun mayasında Akdeniz, Güneydoğu var. Netice itibariyle Anadolu’nun güçlü bir mayası var. İşte bu maya, bu soğuk havaya rağmen bu meydanda” dedi. Mutlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun yaptığı ilçede çalışmaları da hatırlatarak, “Gerçekten hizmet ehli, insan ehli, gönlü sevdayla dolu bir başkanımız.  Güçlü bir ekip. Bugün Anadolu’nun mayasında bir güç olduğunu, hamsisiyle, kemençesiyle, horonuyla memleketin yiğit, mert çocuklarıyla nasıl bir güç yaratıldığını ortaya koydular” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Barış Al’ın birlikte protokol üyelerine kemençe hediye etti. Daha sonra meydanı dolduran vatandaşlar hep birlikte kemençe ve tulum eşliğinde saatlerce horon teperek keyifli vakit geçirdiler. Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 10 ton hamsi, yaklaşık 4 saat içinde tüketildi. Yöresel sanatçıların müzik ziyafetini büyük bir ilgiyle dinleyen vatandaşlar, Karadeniz Halk Oyunları ekiplerinin gösterilerini de izlediler.

 

Diğer Haberler