Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Mart 2015

ABONE OL

Esenler Giresun’u Ağırladı

Esenler Belediyesi'nin düzenlediği "Anadolu’dan Esintiler" programında Giresunlular bir araya geldi.

Esenler Belediyesi’nin düzenlediği “Anadolu’dan Esintiler” programında Giresunlular bir araya geldi.

Anadolu’nun gelenek-görenek ve kültürel değerlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla “Anadolu’dan Esintiler” programları düzenleyen Esenler Belediyesi, bu hafta Giresun Gecesi gerçekleştirdi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat ve Merkezi’ndegerçekleştirilen programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra; AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın, bazı ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, STK başkaları ve çok sayıda Giresunlu katıldı.

ESENLER TÜRKİYE’NİN KÜÇÜK ÖRNEĞİ

Programda bir açılış konuşması yapan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın, gecede emeği geçenlere teşekkür ederek, “Esenler Türkiye’nin küçük bir örneğidir. Her yöremizden temsil edebilir çoğunlukta insanlarımız yaşamaktadır. Doğal olarak da her vatandaşımız kendi kültürünü yaşatma çabasındadır. Belediyemiz de her yörenin kültürünü, örf ve âdetini yaşatabilmesi konusunda yöre derneklerimize yardımcı olmaktadır. Bu yardımcı olma; yörenin ayrışması için değil kültürel zenginliğimiz koruma ve kaynaşmayı geliştirerek huzur içerisinde yaşamak içindir” dedi.

DOĞDUĞU YERE SAHİP ÇIKAR

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da İstanbul’un büyük bir metropol şehir olduğunu hatırlatarak, “İstanbul bünyesinde nicelerini barındırıyor. Ama en fazla barındırdığı memleketlerden biri tanesi de Giresun. Doğduğumuz bir yeri bir şekilde terk edip İstanbul’a geldik. Ama en güzel tarafı bir Giresunlu; vatanına, bayrağına, ezanına sahip çıkan bir millettir. Doğduğu yere de sahip çıkar. Bunun en güzel örneği Esenler Belediye Başkanımıza verdiği destektir” diye konuştu.

AYNI DAĞIN YELİYİZ

Çağırıcı’nın ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Memleketlerin ayrımcılık konusu olmaması gerektiğini belirterek, “Çünkü biz aynı dağın yeliyiz, aynı Allah’ın kuluyuz. Bizler bu programları gerçekleştirirken ne makro, ne de mikro milliyetçilik yapmak istiyoruz. Hani bizim inancımızın bize söylediği bir şey var; ‘insanların kabileleri sadece ve sadece birbirlerini tanımak içindir’. Her birimiz Anadolu’nun değişik yerlerinden İstanbul’a geldik. Her birimiz değişik yerlerden buraya geldik ve burayı kendimize memleket edindik. Bu programları düzenlerken; bir çocuğun anne babası nereliyse, o çocuk memleketinin kültürünü öğrensin ve nereden geldiğini bilsin diye yapıyoruz. Eğer nereden geldiğini bilmezse nereye gideceğini de bilmez. Çocuklarınızın kendisine kişilik ve kimlik oturtmamış bir neslin annesi ya da babası olmak ister misiniz?” şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından Başkan Göksu’ya, isminin yazılı olduğu Giresun Spor forması hediye edildi.

KÜLTÜRLERİ YAŞATIYOR VE TANITIYORUZ

Programda son konuşmayı yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teşekkür ederek, “Başkanımız hemşehri derneklerini çok iyi organize ediyor ve pek çok organizasyonla dernekleri bir araya getiriyor. Bu organizasyonlarda kültürlerimizi yaşatıyor ve tanıtıyoruz. Bu yüzden bu programları da çok önemsiyorum. Emeği geçenleri de kutluyorum” dedi. Gecede yöresel sanatçılar da sahne alarak Giresun türküleri seslendirdi. Hep birlikte çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

Diğer Haberler